avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Activitate crissaelena

Activitate crissaelena

Buna ziua.
Eu si sotul meu dorim sa ne construim o casa pe terenul lui(mostenire).Detin o suma de bani economisita inainte de casatorie si as vrea sa o investesc in viitoarea casa.Cum sa procedez ca la un eventual partaj in viitor sa imi recuperez banii proprii investiti in casa?Multumesc!
In cazul acesta casa se poate construi pe numele meu daca eu particip cu 100% chiar daca terenul este al lui?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Terenul este si va ramane bun propriu al sotului
Dupa casatorie casa va fi bun comun dar puteti sa incheiati o conventie premaritala la notar si sa stabiliti participarea fiecaruia la edificarea bunului, conventie de care se va tine seama in cazul unui divort1
mergeti la notar si discutati!

Buna ziua.
Urmeaza sa ma casaroresc si dorim sa ne construim o casa pe terenul viitotului sot. Eu am strans o suma de bani(10000 euro), bani stransi din salariu si de la parintii mei. Doresc sa ii investesc in casa dar cum sa fac sa ca la un eventual partaj sa se ia in calcul faptul ca sunt banii mei proprii? Dupa casatorie am dreptul fata de casa ce va construi? Pot alege sa construiesc eu casa, sa fie bun propriu, avand in vedere ca venitul meu e de trei ori mai mare decat al viitotului sot? Multumesc.
Buna ziua,

Bunicul meu a murit in 1996 si in 1997 i s-a eliberat de la primarie un titlu de proprietate care nu a fost semnat si nici stampilat.In acest moment primaria refuza sa intocmeasca planurile parcelare pentru terenuri din diverse motive:lipsa banilor,n-au chef, ''o sa facem'',etc.Fara titlu de proprietate pe terenuri nu pot deschide succesiunea.Pe unul dintre terenuri este casa.Autorizatia de constructie pentru casa este doar pentru 3 camere,ulterior s-au extins dar nu s-au mai interesat de problema actelor.Acum nu pot sa deschid succesiunea pentru nu am titlu de proprietate pe terenul pe care e construita casa si fara succesiune sau titlu nu stiu cum as putea sa am toate actele casei in regula(autorizatie de constructie,intabulare,etc).Bunica si tatal meu ambii sunt cardiaci si au o pensie de 400 lei.Eu am grija de ei,le dau mancare,medicamente,le platesc utilitatile desi tatal meu mai are un copil din alta casatorie cu care nu tine legatura de ani buni si nu doreste sa participe la intretinerea lor.Ce putem face in cazul de fata ca tatal meu si bunica mea sa imi vanda casa in schimbul intretinerii lor pe toata durata vietii (pe care eu oricum o fac#-o)?Am inteles ca nu pot da in acest moment primaria in judecata pentru eliberarea titlului din cauza ca legea 165 s-a prelungit pana la 1 ianuarie 2017X-( si instanta mi-ar respinge cererea.Primarul stie asta si se comporta ca un jupan pe tarla si ne sfideaza.Poate obtine bunica prin uzucapiune recunosterea dreptului de proprietate?Locuieste la aceeasi adresa neintrerupt de peste 20 ani,casa e facuta cat timp a fost casatorita cu bunicul,plateste impozit pt.ea(faptic tot eu il platesc #-o) Ce alte variante mai am din punct de vedere legal sa clarific situatia?Multumesc!