avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Activitate sim14

Activitate sim14

1. Care sunt documentele legale necesare construirii unui beci care va avea o latura pe limita de proprietate? Structura va din beton.
2. Se poate construi, peste beci, la nivelul zero o mica camera de acces al carei perete va reprezenta, practic, delimitarea proprietatii si va inlocui gardul?
Hotarul (temelia gardului) a fost construit odata cu turnarea fundatiei mobilului (cu cele 2 spatii locative) si facea despartierea loturilor pe linia peretelui comun al duplexului. In mod normal nu era o problema daca un imobil avea o suprafata mai mare decat celalalt. Ofertele de punere in vanzare nu e neaparat sa fie identice!!
Problema a aparut la dezmembrarea lotului initial, in vederea punerii in vanzare. Cred ca lipsa de experienta si faptul ca a dorit sa castige chiar si ultimul leu din orice tranzactie a generat aceste probleme.
Voi vedea cum se va finaliza.
Sper sa ajung la o intelegere!
Va multumesc pentru sprijin!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dezvoltatorul imobiliar (vanzatorul) a dezmembrat lotul pe care este construit imobilul (cu cele 2 spatii locative) in 3. Pentru fiecare spatiu locativ a alocat cate 250 mp si ce a ramas in plus a lasat in cota parte indiviza.
El trebuia sa dezmembreze si acest al treilea lot in altele doua, conform cu realitatea din teren (mie revenindu-mi cca 80% din supratafa lotului 3). Din zgarcenie a preferat sa nu cheltuie bani pe aceasta operatiune si ne-a lasat pe noi (cei 2 cumparatori) sa ne certam / intelegem cum vrem sa facem cu terenul comun.
Eu am fost inselat, fiindu-mi prezentata spre vanzare o casa cu un teren, teren care, la semnarea documentelor, nu mai corespundea ca suprafata. Pot spune ca nici vecinul meu (care a semnat primul actele de proprietate) nu a fost de buna credinta, din moment ce la semnare a vazut ca primeste o suprafata de teren din curtea mea.
Am cumparat o casa intr-un duplex.
La semnare, in documente, proprietatea nu avea in compunere doar un lot de teren ci doua. La al doilea lot era "cota indiviză de 1/2 din terenul în suprafaţă de xxx mp, situat în intravilanul oraşului xxxxx, str. AB nr. xxx, tarla xx, parcela xxx/1/xx, lot 2, judeţul Ilfov, identificat cu număr cadastral abcdef".
Din documentele de la cadastru terenul in proprietate comuna indiviza se afla, real, 80% in curtea mea si 20% la vecinul. Limita de proprietate era materializata la momentul prezentarii proprietatii spre vanzare (cand am venit la vizionare).
Intrebari:
1. Care este procedura de iesire din indiviziune astfel ca la final fiecare sa fie proprietar si in documente pe terenul pe care il detine in realitate?
2. Eu trebuie sa il despagubesc pentru ceea ce imi va ceda doar in acte (30% din suprafata lotului)?
Multumesc.