avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Activitate ancafizesan

Activitate ancafizesan

Buna seara.Doresc sa stiu in ce masura pot revenii la CCC daca am un copil in varsta de 3 ani si 3 luni.Copilul e astmatic. M-am reintors in campul muncii cand copilul avea 2 ani. Mai pot beneficia de vreo indemnizatie pt cresterea copilului sau alt fel de indemnizatie ??? As vrea sa stau cu el acasa. Eu lucrez in sanatate, in ture, ma internez destul de des cu el si sunt surmenata. Nu stiu incotro sa o apuc. Va rog, sfatuiti-ma.
Multumesc anticipat pt raspuns
Buna ziua.Am si eu o intrebare.Am un un baietel in varsta de 3 ani si o luna. In momentul de fata sunt incadrata in campul muncii cu norma intreaga. .Am beneficiat de CCC pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului. La cateva saptamani dupa ce m-am intors la munca baietelul meu a inceput sa faca crize de astm pt care a fost necesara spitalizarea.E diagnosticat cu astm bronsic si insuficienta respiratorie. In decurs de 1 an am ajuns in Unitatea de primiri urgente a spitalului de pediatrie de mai multe ori pt acest motiv.Am ajuns oarecum la disperare #-o pt ca nu am cu cine lasa copilul bolnav, recuperarea dupa crizele severe dureaza o perioada mai lunga plus ca e nevoie de cineva care trebuie sa aiba niste cunostinte de baza, ca sa zic asa, in domeniu incat sa se poata ocupa in mod corespunzator de el, copilul urmeaza tratament cu medicatie sub forma de puffuri si aerosoli. Exista vreo posibilitate sa primesc din nou concediu pt ingrijirea copilului???La cresa l-am inscris cand a implinit varsta de 2 ani insa l-am retras, nu-l pot duce in colectivitate.Va rog mult de tot sa ma ajutati cu un raspuns sau sa ma indrumati incotro sa o apuc ca sa primesc informatii cu privire la tipul de concediu pe care as putea sa il primesc pt ingrijirea lui.
Multumesc anticipat pt raspuns