avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate BeYourSelf

Activitate BeYourSelf

Buna ziua,
In momentul de fata soacra mea ia pensia pe card insa nu stie sa foloseasca cardul asa ca o ajutam eu. In curand ma voi muta in alta tara si as vrea sa imi spuneti daca stiti ce trebuie sa fac sa ii vina din nou pensia prin posta?
Multumesc.
Buna ziua. As vrea sa stiu daca seful are dreptul sa ne supravegheze audio in vestiarul in care ne schimbam.
Am inteles.Dar daca eu achit toata suma (debit+restante)care este trecuta pe somatie ce se intampla cu penalitatile din ianuarie2005-iulie2009(care apar in adeverinta data de la asociatie)?Nu apar in somatie.Imi poate trimite alta somatie pt acea data?Multumesc inca odata pentru toate raspunsurile primite de la dumneavoastra.
"Daca ne imaginam,de exemplu, un tabel cu doua coloane, cu vechime a restantelor din 2009, pe coloana cotelor se va scrie suma 150 lei (in luna august), iar in coloana penalizarilor aferente tot 150 lei. "


De ce nu s-a scazut din ambele coloane??Cum se poate?
Am o somatie de plata pt perioada august 2009-mai 2013.Ieri cand am fost sa depun cererea de eliberare a adeverintei cu situatia cheltuielilor privind intretinerea am aflat ca am de platit din 2005.Perioada in care am platit exact cum am explicat mai sus(in unile luni mai mult decat debit in altele mai putin)dar tot ce am platit s-a scazut doar din debit,nimic din penalitati cu toate ca intram intr-o luna noua cu plata in avans administratorul nu a scazut nimic din penalitati.Au ramas si au tot crescut,penalitati la penalitati.De ce?Eu in data de 15.07.2009 figurez la afisier cu -106.46 lei si penalizari 0 lei?Asta nu inteleg.De ce nu mi-a scazut si penalitatile atunci cand am achitat sume mai mari decat debitul datorat?
Am in fata tabelul luat de la asociatie cu perioada ianuarie 2005 pana in prezent.Sunt luni in care am platit mai putin decat totalul debitului lunar si luni in care am platit mai mult.Cand am platit mai mult am intrat in luna urmatoare cu minus la debitul lunar.Ce nu inteleg este de ce nu mi-a scazut niciodata din penalitatile pe care le aveam de la lunile in care am platit mai putin?De ce m-a trecut cu minus si a lasat penalitatile?Din tot acest tabel reies toate platile facute de mine insa niciodata nu mi-a scazut din penalitati ci le-a lasat sa se adune in spate,asa ca acum apar cu o suma de plata a cheltuielilor de intretinere de 7977.82 lei si penalitati de 15406.77 lei.Am intrebat de ce sunt penalitatile mai mari ca suma si raspunsul a fost ca nu am platit nimic din penalitati.Daca spre exemplu am de plata 200 lei cheltuieli intretinere si 30 lei penalitati iar eu achit 300 lei,de ce m-a trecut luna urmatoare cu -100 lei si nu mi-a scazut si penalitatile???Toate sumele mele care au fost mai mari decat intretinerea pe luna au intrat cu minus luna urmatoare dar nu s-a atins deloc de penalitati.De ce??
Am luat adeverinta de la asociatie si mai tare m-a bagat in ceata.Nu mai pricep nimic.Acum am in fata 3 tabele de calcul penalitati,1 copie a registrului in care scria administratorul si o copie dupa tabelul care s-a afisat in scara blocului.Pe tabelul primit azi in data de 15.12.2010 aveam o suma de plata lunara de 612,52 lei,pe registru in aceasi data o suma de 256,76 lei identica cu cea de pe tabelul afisat in scara,iar pe celelalte doua tabele in aceasi data o suma de 176,77 lei.Nu inteleg.
Sunt de acord sa platesc dar vreau sa platesc doar ce am debitat eu.Am fost la intretinere am depus cererea iar administratorul mi-a spus ca sunt restante din 2005,informatie noua pt mine,cu toate ca in 15.07.2009 figurez cu un debit restant de -106.46 lei.De ce nu apar pe somatie?Cand a fost demis fostul administrator toti locatarii au primit o serie de acte cu tabele din perioada august 2009-august 2012.In unul dintre tabele arata exact platile facute de mine iar in doua dintre ele arata 0 la plati efectuate de mine.Cele doua din urma seamana la: debit-identic pe ambele,zile penalizare-identic,penalitati pe zi-identic,plati-identic,debit restant-identic,sold final-diferit.Soldul celor doua difera dar difera si de cel de-al treilea si daca pun la socoteala si tabelele lunare afisate la intretinere difera si de acelea.Astept sa primesc si adeverinta cu situatia cheltuielilor,poate se v-a face lumina.
Multumesc mult pentru timpul acordat si raspunsul dumneavoastra.Merg sa depun cererea si sper sa o scot la capat cumva.
Sa inteleg ca trebuie sa o dau presedintelui nu administratorului?