avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate farly123

Activitate farly123

Inainte de a ajunge la o consultatie juridica am apelat aici, o cale mai rapida. Cat despre faptul ca poate rezilia , eu zic ca incalca un contract si nu respecta termenul pana la care a fost predat spre folosinta cu titlul de gratuit .
Buna ziua,
sunt administratorul unui SRL ce l-am preluat de la persoana X .
Societatea la momentul preluarii detinea un contract comodat pe perioada nedeterminata pentru utilizarea spatiului. Dupa preluarea societatii am semnat un act aditional in care am precizat termenul contractului comodat pana in anul 2022.
In cadrul contractului comodat nu exista clauze de reziliere a acestuia.
La momentul actual persoana X ( fost administrator al societatii) a cumparat spatiul de la sora sa si mi-a transmis o notificare prin care solicita eliberarea spatiului in termen de 5 zile.

In plus, a intrerupt furnizarea gazului in locatie iar din acest moment societatea nu isi poate desfasurea activitatea , fiind foarte frig in interior.

Doresc sa stiu daca este legal ce face , poate rezilia unilateral contractual comodat si care este procedura de solutionare deoarece eu doresc ca societatea sa isi desfasoarea in continuare activitatea in locatie conform contractului comodat.