avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate benny121

Activitate benny121

Buna,

Cand am avut varsta de 2 ani, in '89 am contactat VHB. Din modul de transmitere al virusului (prin contact sexual/contact direct cu sange infectat) si, din moment ce nimeni din familia mea nu are infectie cu VHB, singura modalitate in care as fi putut lua virusul (confirmat si de medici) este din spital, din cauza nesterilizarii corespunzatoare a echipamentelor medicale in momentul in care am fost vaccinat, mi s-au prelevat probe de sange sau mi s-au administrat injectii. Precizez ca inainte de 1990 nu se foloseau seringi de unica folosinta ci se foloseau seringi metalice care se sterilizau apoi prin metode mai mult sau mai putin corespunzatoare. Eu, acum, am o viremie mica ce nu ma poate face eligibil la CAS pentru tratamentul cu interferon (care costa 12000 eur), in Romania se administreaza acest tratament doar celor care sunt intr-o faza foarte avansata a bolii, punandu-i viata in pericol pe termen scurt. In alte tari, precum germania sau usa, tratamentul se administreaza la prezenta infectiei, indiferent de viremie (cantitatea de virus in sange). Medicii mi-au spus ca infectia pe care o am cu VHB poate oricand sa se acutizeze si sa puna viata mea in pericol. Cu tratament se poate elimina complet virusul din organism. In aceste conditii, as putea sa dau statul roman in judecata ca sa imi plateasca tratamentul(nu eu sunt vinovat ca am contactat virusul si nici parintii mei, ci statul roman este vinovat, iar o data vindecat, riscul sa transmit boala sotiei sau celor apropiati devine zero) si, daca da, ce sansa as avea de castig?