avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 774 soluții astăzi
Forum Activitate simona-simona

Activitate simona-simona

Discuție Partaj SRL
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu raspunsul in urmatoarea speta: am fost asociat unic intr-un SRL infiintat in timpul casatoriei. In anul 2008 casatoria a fost desfacuta, insa partajul bunurilor comune se realizeaza abia acum, in 2016. In anul 2014 am instrainat partile sociale catre o terta persoana, obtinand suma de 600 lei(valoarea partilor sociale). Acum fostul sot pretinde sa-i dau jumatate din banii aflati in casierie si in banci la momentul divortului(este vorba de o suma considerabila). Eu insa consider ca acei bani sunt ai societatii(persoana juridica distincta), mie putand sa-mi revina doar dividendele, care ar putea avea caracter de bun comun. Insa eu pana la data instrainarii partilor sociale nu am repartizat si ridicat niciodata dividende din firma. Acum intrebarea mea este: ce i se cuvine fostului sot: jumatate din contributia la constituirea capitalului social(adica 100 lei) sau jumatate din venitul obtinut de mine ca urmare a vanzarii societatii(adica 300 lei) sau jumatate din banii aflati in conturile si caseria societatii la momentul divortului(2008)? Va multumesc pentru ajutor.