avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Activitate AndreeaBocanu

Activitate AndreeaBocanu

Firma mama din Olanda doreste sa trimita in Spania la un client 2 ingineri angajati in compania (care face parte din grup) din Romania pentru servicii de asistenta tehnica. Noi ii trimitem cu delegatie dar clientul ne cere sa prezentam si documentul portabil A1. Avem nevoie de acest document avand in vedere ca ei vor fi delegati si nu detasati?
In cazul in care trebuie sa il cerem, am vazut ca sunt foarte multe documente de trimis la casa nationala de pensii printre care si contracte comerciale. La ce fel de contracte se refera? firma din Romania fabrica produsul si il vinde firmei mama. Clientul este al firmei mama deci si contractul este intre firma mama din olanda si client. Acest contract trebuie trimis?
Directorul doreste sa ofere sandwich-uri si fructe angajatilor zilnic pentru a-I multumi/stimula. I-am explicat ca acestea sunt avantaje in natura si conform legii se vor plati si contributii salariale pentru ele indiferent de suma pe care o plateste firma. Exista posibilitatea legala sa oferim aceste beneficii salariatilor nostri fara sa platim si contributii? (precizez ca angajatii primesc si tickete de masa la care nu dorim sa renuntam)
multumesc ptr raspuns!
Buna ziua,
Sunt delegat sa plec in interes de serviciu in Germania. Am avion la ora 5 dimineata in data de 17 iunie (zi de sarbatoare legala) si stau cateva zile. Intrebarea este, avand in vedere ca e zi libera nationala si eu sunt pe drum inspre Germania (deci nu prestez munca inca, doar ma deplasez) mi se mai poate acorda o zi libera compensatie in alta zi? Multumesc!
multumesc pentru raspuns!
Sunt microintreprindere. In luna februarie 2019 am angajat un salariat. Pana acum nu am avut salariati deloc. Trebuie sa depun D100 trimestriala (trim 1) si Saga imi calculeaza pentru trimestrul 1 /2019 cota de impozitare de 1% (cu un salariat) pentru tot trimestrul. Este in regula sa depun D100 asa avand in vedere ca in luna ianuarie nu am avut deloc salariati si ar fi trebuit sa platesc 3% impozit pe venit? Nu stiu cum sa procedez pentru ca nici programul nu calculeaza decat cu 1%.
Buna ziua,
Am platit o factura de transport ( catre un furnizor roman) in moneda RON. Factura a fost emisa in EURO si in RON la cursul din data emiterii facturii iar noi am platit in RON valoarea de pe factura. Pe factura au trecut "PLATA NUMAI IN EURO" "sau la cursul din data platii" . Comanda a fost facut in euro dar in ea nu avem specificat ca plata sa fie facuta numai in euro si nici la ce curs. Acum ne cer sa le platim diferentele de curs. Conform legii au cum sa ne oblige sa le platim la cursul din data platii daca noi nu avem stipulat in comanda asa ceva?
Multumesc anticipat!
Dorim sa plecam in concediu cu masina personala si cu o remorca pe care ne-o imprumuta seful. In afara documentelor masinii si remorcii ce anume mai avem nevoie sa avem la noi ca sa nu avem probleme la trecerea frontierei? Vom merge prin Ungaria, Serbia, Bosnia si Hertegovina si Muntenegru. Un notar ne-a sfatuit sa intocmim contract de comodat autentificat la notar (250 lei). Credeti ca e necesar? sti cumva o lege care specifica documentele necesare? Multumesc!
Va multumesc pentru raspuns. Dar exista obligatia sa ma asigur? Nu as vrea sa ma asigur deloc daca s-ar putea. Multumesc!
Buna ziua. Sunt administratorul firmei mele si pana la 31.12.2017 am avut si contract de munca in cadrul acestei firme pentru care plateam impozit pe salariu si contributii salariale. Din ianuarie 2018 am ramas doar administrator dar fara contract de munca. In afara de impozitul pe venit mai am de platit ceva? (mentionez ca firma a inregistrat pierdere)