avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai53

Activitate Mihai53

Pai tocmai asta face problema mea diferita: Eu nu am contract individual de munca, eu am contract de prestari de servicii ptr 3 ore. Ce legi se aplica in acest caz. Cum ma poate baga la necaz patronatul ( sunt singur pe post). Si probabil ceva nu o sa mai meraga asa de bine.
Multumesc mult de tot.
Sunt pensioanr la limita de varsta si am ramas sa lucrez in continuare dupa pensionare cu norma intreaga ( 8 ore pe zi.) Dupa 5 ani m-a trecut patronul unilateral la 3 ore prestari de serviciu. Am mai lucrat 1,5 ani asa. Acuma vreau sa plec cu demisia la zi . Cu ce ma poate ataca. Invoc imposibilitatea fizica de a mai lucra.
Multumesc
Multumesc frumos de raspuns. La prima intrbare ne-am edificat, dar la a doua intrebare ( Daca depune dosarul de pensionare dupa expirarea contractului de munca pe perioada determinata , lucrand in acest timp, respectiv pana la 31 august 2017,primeste pensia retroactiv de la data indeplinirii limtei de varsta standard de pensionare, respectiv 15 octombrie 2016 fara a incalca vreo legislatie aflata in vigoare? ).
mai astept raspuns pentru care va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Pentru sotia mea, care este cadru didactic suplinitor gr II cu contract de munca pe perioada determinata ( 01 septembrie 2016- 31 august 2017) ma intereseaza : 1.Daca dupa primirea deciziei de pensionare la limita de varsta, (este nascuta in 15 mai 1956) mai poate lucra in invatamant pana la expirarea contractului de munca primid in acelasi timp si pensia si salariul?
Mentionez ca la data de 15. octombrie 2016 indeplineste conditiile de pensionare la limita de varsta.
2. Daca depune dosarul de pensionare dupa expirarea contractului de munca pe perioada determinata , lucrand in acest timp, respectiv pana la 31 august 2017,primeste pensia retroactiv de la data indeplinirii limtei de varsta standard de pensionare, respectiv 15 octombrie 2016 fara a incalca vreo legislatie aflata in vigoare?