avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 818 soluții astăzi
Forum Activitate Vera22

Activitate Vera22

Răspuns la discuția Divort, competenta teritoriala
Sotul meu lucreaza detasat de firma.In localitatea in care lucreaza si-a gasit o amanta care i-a facut mutatie de flotant la ea pe apartament.De aceea a deschis actiunea de divort in alta localitate fata de cea in care eu locuiesc. Din momentul in care a fost descoperit si de baietii mei ca ma inseala nu a mai venit acasa.

Se pare ca nu avem drepturi egale,deoarece conteaza se pare doar parerea persoanei care deschide actiunea de divort.Eu nu mi-as permite un avocat si nici transportul acestuia la fiecare infatisare (mai ales ca distanta dintre orasul in care eu locuiesc si orasul in care sotul lucreaza si si-a facut mutatie de flotant si folosindu-se de aceasta a deschis acolo actiunea este de 6 ore de mers cu masina).Eu am locuit cu sotul in Timisoara,el fiind detasat la Slatina cu serviciul.Eu am ramas tot in Timisoara iar el si-a gasit o amanta acolo,ea fiind motivul divortului .
Sotul meu a deschis actiunea de divort.Am primit o instiintare la care ar fi trebuit sa raspund cu specificarea adresei mele si alte contestatii privitoare la ceea ce sotul meu a spus. Nu am raspuns in nici un fel,nici nu stiu cum si unde sa fi facut acest lucru.Sotul a deschis actiunea intr-o alta localitate decat cea in care eu locuiesc.Eu nu sunt insa de acord cu divortul nostru in nici un fel si as dori sa stiu daca se poate ca acest divort sa nu se finalizeze daca eu voi merge la proces si voi specifica acest lucru,adica faptul ca eu nu vreau sa divortez.Daca si eu am drepturi egale cu sotul meu nu vad de ce s-ar desface casatoria noastra din moment ce eu nu sunt de acord.