avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Activitate wakeupdolores

Activitate wakeupdolores

Am cerut doua weekenduri pe luna pentru pentru ca atunci copilul meu era la gradinita. Nu statuse cu mine singur din grija mamicii lui grijulie foc, asa ca am zis sa nu fie prea mult de la inceput. Din aceiasi grije si iubire nemarginita a mamicii insa copilului meu nu pleaca nici in ziua de azi.
Asa ca domnule sau doamna Iancu eu am de-a face cu o astfel de mama ce ascunde copilul nostru de mine cand vin la el si daca e doar de doua ori pe luna. Nu trebuie sa fie nenorocita, trebuie doar sa se gandeasca doar la ea si de copil sa nu ii pese deloc.
Nu am un program mai special in vacanta. Am program de doua ori pe luna si atat.
Va multumesc. Eu i-am mai dat acordul sa plece cand era program si mi-a promis ca il voi vedea in alta zi, dupa care a zis ca in ziua aia nu mai vrea copilul. Sunt patit. Daca ar putea ar alege mereu sa plece in weekendurile cand este program ca sa stranga refuzuri pentru judecatorie. Am inteles ca daca strange mai multe refuzuri imi ia instanta custodia.
Daca mama copilului doreste sa plece cu copilul din tara cand este programul copilului cu mine pot sa refuz?? Eu am un program de doua dati pe luna (de sambata pana duminica) si este scris in hotarare.
Divortat, custodie comuna, copil mic. Programul zice sa-l iau o data la doua weekenduri de sambata pana duminica. Mama nu l-a lasat niciodata cu mine. Programul e asa de un an si un pic. Inainte sa am program mama ma mai lasa in casa la ea sa-l vad, dar niciodata fara de ea. Copilul l-a tinut departe de mine cateva luni, dupa care mi l-a aratat la usa si era total schimbat fata de mine. De copil nu-mi zice mai nimic. Cu intretinerea sunt la zi, e 500 lei in fiecare luna si mai platesc cand pot si in plus. Cand vin la usa mama copilului imi vorbeste urat, in special zicand ca nu am bani. Copilul mi-l arata si acum foarte rar, il mai aud din cand in cand cum zice nu din casa.
Pana acum am incercat cu frumosul, dar degeaba. Am citit despre alienare parentala. A mai trecut cineva prin asa ceva?
Copilul meu creste fara de mine. Si asta nu e normal. Eu nu pot sa stau deoparte. Sa stea cine poate. Si nici ca am ce pierde eu. Ca pe copil nu-l vad oricum. Daca exista si cea mai mica sansa din lume sa i-l vad si sa ii fiu aproape, va trebui sa incerc. Cu buna am incercat. Nu a fost chip.
Mama copilului meu vrea bani de la mine ca sa arate ca nu ma ridic eu la nivelul ei de bani, ma umileste in fel si chip. Ca sa zica de ce trebuie eu sa dispar, ca nu am utilitate. E motivul ei suprem sa zica ca nu are copilul nevoie de un tata ca mine.
Doamna proastadinsat, daca ati fi in situatia mea ce ati face? Ati putea sa va abandonati copilul asa cum se doreste sa fac pentru ca gresiti in fata copilului ca nu faceti suficienti de multi bani ca sa contati? Am inteles ca a cerut divort cand nu am mai castigat bine, era libertatea ea sa-si gaseasca unul cu bani cum vroia ea. Dar copilul nu este un bun al ei.
Va multumesc when. O sa ma documentez despre acest abuz. Copilul meu creste fara mine doar pentru ca asa vrea mama copilului. Daca doamna spune clar ca vrea sa dispar din viata copilului nostru si sa aiba doar ea custodia, nu are ea nevoie sa se inteleaga cu mine. Eu stiu ca copilului ii lipsesc, desi are material tot ce isi doreste un copil.
Eu stiu ce problema vede, nu castig suficienti bani, sunt prea sarac fata de ea si nu vede utilitatea pentru ca copilul sa aiba un tata fara multi bani. Nici familia mea nu e instarita. Ea este obisnuita sa traiasca cu multi bani si cand nu am mai castigat bine a vrut divort. Imi spune ca nu are nici un rost sa mai stie copilul cu mine ca ea deja a gasit un tata mult mai bun pentru copil. Pe copil l-a dus deja de minte ca eu il fac de rusine.
In cazul meu cu cat eu sunt mai ingaduitor si las de la mine, cu atat mama copilului devine si mai dornica de a scapa de mine, cred ca o deranjez pana si ca exist. I-am dat si bani peste intretinere cand a cerut si am avut. Eu nu m-am dus la executare cand nu am vazut copilul. Toata lumea mi-a zis sa nu-i mai dau acordul ca se poarta asa cu mine si cu copilul. Eu tot i-am dat. Nu m-am dus nici la scoala la copil cand nu ma lasa sa-l vad ca sa fie linistit copilul, desi lumea imi zicea sa ma duc in pauze.