avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Activitate StefanF

Activitate StefanF

Multumesc pentru raspuns.

Prin politia responsabila presupun ca va referiti la politia locala?
Ma gandesc ca pot face si o sesizare catre politia locala care ii poate da in prima instanta un avertisment locatarului care deranjeaza linistea publica sau este musai ca politia locala sa sesizeze ea actul de deranjare a linistii publice?
Buna ziua,

As dori sa aflu ce demers legal pot face in legatura cu vecinii care asculta zilnic muzica la maxim intr-un bloc de apartamente. Precizez faptul ca deranjarea linistii publica prin ascultarea muzicii la maxim se desfasoara aproape zilnic incepand cu ora 11:00 pana tarziu dupa amiaza, 16:00 - 17:00, deci nu doar in timpul orelor de liniste care pentru blocul nostru au fost decise ca fiind intre 14:00 - 17:00.

Multumesc.
Răspuns la discuția Problema ghena gunoi
Multumesc pentru raspuns.
Legat de asociatia de proprietari, abia acum 2 luni am reusit sa o infiintam pentru blocul nostru de 50 de apartamente, insa chiar si in aceste conditii aceasta inca nu functioneaza. Adica inca platim facturile si ne gospodarim pe persoana fizica. Urmeaza sa remediem acest aspect, sper in cel mai scurt timp.
In acest caz, pot face eu sesizarea si nu asociatia? Si ma indoiesc de faptul ca as putea face aceasta sesizare prin asociatie atata tipm cat sunt cativa locatari deranjati de aceasta situatie.

Multumesc!
Buna ziua,

As dori sa stiu care sunt pasii necesari pentru a demara procedurile legale de daramare a unei ghene de gunoi amplasata la cel mult 1 metru de un bloc de locuinte, chiar in dreptul geamurilor locatarilor de l demisol si parter. Unde pot face o reclamatie in acest sens, catre ce institutie sau institutii? Precizez ca ghena este construita de dezvoltatorul imobiliar al blocului (provizoriu dupa cum spunea acesta) si la 5 ani de la finalizarea constructiei si vanzarea tuturor apartamentelor aceasta a ramas in continuare in acel loc (pentru ca nu deranjeaza doar pe ceicare o au la fereastra si alte 2-3 apartamente).

Va multumesc!
Salutare,

As dori sa ma ajutati in a afla legislatia privind urmatoarea situatie:
Ghena de gunoi este amplasata la un maxim de 1,5 metri fata de zidul blocului in care locuiesc, chiar sub fereastra de la bucatarie. Blocul este construit de o persoana privata si terenul de sub constructia unde se depoziteaza gunoiul este al constructorului (nu sunt insa sigur de acest lucru dar ma gandesc ca nu are cum sa fie al altcuiva). Doresc sa stiu daca pot face vreun demers legal pentru a muta ghena de acolo si care ar fi distanta minima la care poate fi amplasata fata de un bloc de locuinte.

Multumesc!
Buna ziua,

As dori sa stiu unde pot face o reclamatie privind deranjarea linistii publice, mai exact, o petrecere de rromi, la marginea unui complex rezidential din Chiajna. Pot apela la 112? Se va rezolva sau urmeaza sa asculte tot cartierul muzica pana maine dimineata?

Multumesc!