avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1879 soluții astăzi
Forum Activitate reactresearch

Activitate reactresearch

imobil cu 8 apartamente, proprietarii intentioneaza sa infiinteze asociatie dar unul din cele 8 apartamente este locuinta sociala, administrata de AFI BUCURESTI
va rog frumos sa ne spuneti in ce masura trebuie inclus AFI in asociatie
pentru ca dorim ca respectivul chirias sa participe la cheltuielile lunare ale asociatiei
sau poate exista o alta varianta de includere a chiriasului AFI in asociatie
MULTUMIM anticipat pentru timpul acordat solicitarii !
multumesc !
1. am implinit 62 ani la 17 octombrie 2023
2. am vechime 43 ani
3. in prezent sunt angajata cu CIM perioada nedeterminata
intentionez sa imi depun actele pentru pensionare dar sa si continui activitatea cu contract de munca in cadrul companiei unde lucrez in prezent
va rog frumos ce trebuie sa fac in acord cu legislatia in vigoare?
mentionez faptul ca firma la care lucrez este cu capital intregral privat
va multumesc !
referitor la ordonanta 129/2021 privind implementarea formularului digital de intrare in romania
caz concret; persoana majora a intrat in Romania in data de 01.01.2022, dupa un voiaj in Polonia la rude (calatorie de 7-8 zile)
nu a completat formularul de intrare digital de intrare in Romania in termen de 24 ore de la intrarea in tara; a completat formularul dupa cateva zile.
acum a primit scrisoare de la DSPB cu amenda contraventionala de 3000 lei
in ce masura poate contesta la Judecatorie aceasta amenda, avand in vedere faptul ca totusi a completat formularul dar cu intarziere de numai 2 zile, respectiv in 03.01.2022
cu multumiri,
multumesc pentru raspuns
cum se stabileste paternitatea din afara casatoriei dupa moartea tatalui prezumtiv
conform OUG5/2015, importatorii de produse IT, transfera responsabilitatea gestionarii deseurilor unei firme autorizate; Firma emite factura avand ca obiect aceasta "contributie timbru verde"
Intrebare va rog, care este CONTUL CONTABIL aferent acestei cheltuieli ? multumesc anticipat pentru eventual raspuns