avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate angela33

Activitate angela33

Buna ziua,

Anul trecut am avut intrerupere o luna intre un loc de munca si altul, luna iulie, acum am avut un concediu medical si tocmai am fost informata ca nu mi-pot plati datorita acestei luni iulie in care nu am lucrat. Doresc sa stiu daca e normal sau adevarat si daca da ce ar trebui sa fac pt a punea avea platit aceste 5 zile de medical pe care l-am avut luna aceasta. Va multumesc din suflet
Răspuns la discuția partaj
va multumesc mult, dar mi- scapat un mic detaliu, adica daca se va intampla vreodata sa ajungem la divort peste ani, la asta ma refeream, ca multi spun ca dupa 5 ani de casatorie ar avea drepturi
sotul meu tocmai a plecat din tara si va lucra in regula in alta tara. Doresc sa stiu daca aici in Romania va trebui sa-i platesc asigurarile sociale, pentru a beneficia de sanatate, somaj si pensie. Daca da, care ar fi passi de urmat, unde se pot plati.
Discuție partaj
detin un apartament cumparat de mine pe numele meu din anul 1999 si un alt imobil tot pe numele meu din anul 1997/1998 de pe vremea cand nu eram casatorita. De 2 ani m-am casatorit. As vrea sa stiu informativ daca in eventualitatea unui divort, sotul meu ar avea drept de partaj.
Buna seara, eu neavand un cont bancar, e posibil ca angajatorul sa-mi vireze salariul in contul bancar al sotului meu?
Buna sera, fiul meu de 17 ani isi doreste sa lucreze in aceasta vara si si-a gasit ca si barman intrun bar. Este primul lui servici deci fara experienta. La interviu am fost impreuna am vorbit cu cineva care sincer parea un angajat. A inceput deja munca de 2 zile acum urmand sa-i faca un contract, carnetul de sanatate si eu sa-i dau declaratia ca si tutore.Pana acum in cele 2 zile lucrate a lucrat 8 ore pe zi o zi da una nu. Intrebarea mea ca si parinte sau tutore este, ma rog sunt mai multe: din CM rezulta clar ca programul este de 6 ore pe zi fara ore suplimentare fiind minor, eu dorescsa stii preventiv ce fel de contract de munca va avea, deja i s-a spus de cineva, nu cred ca de patron, pare ca pana acum patronul nu s-a aratat, ca el ar trebui sa munceasca tura normala tinand cont de faptul ca va fi o zi cu o zi, adica una munceste una sta acasa.Daca se va face un contract il va semna doar foiul meu sau trebuie sa-l semnez si eu? As dori cateva sfaturi va multumesc anticipat.
Buna seara, as dori sa stiu daca mai e posibila recuperarea taxei de inmatriculare si care ar fi pasii de urmat, va multumesc
Discuție diploma cab
Buna ziua, in anul 2010 am renuntt la facultate, facand cerere de intrerupere. De atunci am mers la facultate de 2 ori sa-mi cer diploma de bacalaureat pe care nu vor sa mi-o elibereze pe motiv ca in anul 2009 am platit avans din prima rata in ianuarie 2010 m-am prezentat la examene, tot atunci am facut si cererea de intrerupere pe miìotiv ca plecam din tara, si imi cereau acum 5 ani 10000 lei penalitati daca vreau sa-mi iau diploma. Intrebarea mea este urmatoare: e normal asa, daca atunci aveam acea suma care spun ei, acum nici nu vreau sa ma gandesc cam cat ar fi, cum as putea sa-mi recuperez diploma?
Răspuns la discuția munca la domiciliu
Multumesc pentru raspuns dar totusi va rog daca e posibil sa mi se raspunda la fiecare intrebare pe care am pus-o pas cu pas, e bine ca ati facut referire si la articole din lege, dar doresc sa stiu cat este de legal ce se intampla daca sunt obligata lucrand la domicilu sa respect pauza de pranz eventual daca este si unde este stipulat in lege, in care lege, va multumesc
Buna ziua, doresc niste lamuriri si sper ca cineva sa-mi raspunda. Lucrez de 2 ani si jumate pentru o societate recruteaza persoane pt o societate multinationala ca operator si lucrez de acasa.

Conform codului muncii angajatul la domiciu isi face singur tura, ceea ce la noi este in felul urmator, societatea straina ne face turele in sistem iar noi trebuie sa le respectam, cand la program de 8 ore pe zi plus 1 ora pauza pranz sau la 10 ore pe zi plus 1 ora pauza pranz de luni pana duminica, e normal, corect si legal?

Faptul ca nu iau pauza de pranz de 1 ora dar lucrez cele 40 de ore saptamanl, mi se iau bani di salariu,doresc sa stiu daca e normal, corect si legal?

In contractul de munca spune clar ca pauza de pranz este timp neproductiv si neplatit.

Salariul nostru cuprinde parte fixa, adica salariul de baza plus parte variabila care cuprinde contactele. Orele suplimentare sau bonusul de weenked care este dat o singura data chiara daca lucrez mai multe zile de weekend vin incluse in partea variabila iar in fluturasul contabil nu am niciodata nici un fel de spor, asta pentru ca sunt incluse in partea variabila, e corect contabil, normal si legal?

In plus noi lucram de luni pana duminica program inegal cum se spune, cand 8 ore pe zi cand 10 ore pe zi, dar agentia la care sunt angajata trimite lunar la ITM situatia noastra cu 8 ore pe zi de luni pana vineri este corect, normal si legal?

Pentru faptul ca lucrez un program impus de societatea straina si nu cum spune legea noastra, faptul ca nu iau pauza de pranz neproductiva si neplatita dar totusi mi se ia bani di salariul, plus restul ce am spus, sunt motive de apelat la instanta?