avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Activitate IonorNovyde

Activitate IonorNovyde

In acest caz proprietar cu drepturi depline devine copilul, existand doar o clauza in plus pentru rezerva uzului ori abitatiei ori in schimbul intretinerii pe viata sau renta viagera?
Este iesit la pensie deja.
Persoana X detine un imobil (o casa + teren) si doreste transferul dreptului de proprietate catre singurul sau copilul in timpul vietii sale (fara sa mai fie nevoie de testament).
In acest caz, care este cea mai buna si cea mai ieftina metoda de transmitere a dreptului de proprietate asupra intregii proprietati (casa + teren) ?
Dupa mostenire, daca amadoi fratii au 1/2 din mostenire cum se va adminsitra proprietatea initiala transformata acum in 2 proprietati diferite daca un frate poate incheia acte juridice iar celalalt nu poate fiind cu probleme psihice ?

Calitatea de tutore ii permite fratelui sa incheie acte juridice in numele celui bolnav ?
O mama trebuie sa lase mostenire o casa catre doi copii: unul dintre copii are probleme psihice, are pensie de handicap si este in continuare in grija mamei locuind in casa cu ea, aceasta putand semna acte in numele lui.

1. Se poate face mostenirea doar catre unul dintre copii (cel fara probleme psihice)?
2. Celalalt copil trebuie dezmostenit total ?
3. Trebuie facut un testament in care mama sa mentioneze ca vrea sa lase mostenire doar unuia dintre copii ?
4. Dupa moartea mamei, se poate ca cel cu probleme psihice sa locuiasca in casa fara a avea drept de proprietate si sa intre in grija fratelui ?
4. Cum trebuie procedat in aceasta situatie ?
Detin un teren intr-o zona rurala si am avut intotdeauna probleme cu vecinii cu privinta delimitarii, din cauza ca nu am locuit acolo.

Terenul initial a fost impartit la mostenire in mai multe parti. Niciodata nu am imprejmuit partea mea cu gard pentru a il diferentia de ceilalti proprietari nelocuind acolo.

Am actul de proprietate necesar pentru a demonstra ca proprietatea imi apartine si vreau sa il imprejmuiesc cu gard anul viitor.
Problema este ca vecinii au modificat hotarul in absenta mea (si-au construit gard pe hotarul considerat de ei) si au indepartat mai multe referinte pe care le aveam in trecut pentru a determina hotarul.

Ce pot sa fac ? Nu vreau sa ma bazez pe spusele vecinilor si pe amintirile celor din sat in momentul in care imi fac imprejmuirea cu gard.