avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 333 soluții astăzi
Forum Activitate JENIFER

Activitate JENIFER

Buna ziua.O firma A vinde o cladire in valoare de 500000 unei firme B.Firma B doreste sa o revanda firmei C.Firma B depune garantie 100000,dar restul de 400000 se doreste a fi achitat de firma C.Ce documente sunt necesare in contabilitate pt efectuarea platii de 400000 de catre firma C?
Buna ziua.Cum se poate incasa de la persoane fizice in numerar o singura factura de 35000 lei?daca se face ctr de vanzare-cumparare cu plata in rate,se poate incasa intr-o singura transa 12000 lei,apoi urmatoarea transa 13000 lei,etc conform contractului?
Buna ziua.In luna decembrie s-a incheiat de catre o firma de constructii un contract de lucrari ,in devizul general utilizandu-se contributiile aferente anului 2017.Acum in ianuarie 2018,ce contributii se vor folosi in devizul de lucrari,doar CAM?Diferenta dintre devizele din 2017 si 2018 va reprezenta o pierdere?Multumesc.
S-a evaluat un container.Valoarea de intrare 6000,valoarea in urma reevaluarii 5000.El este amortizat integral si nu s-a mai facut inainte nicio reevaluare.Nota contabila este 6813=212 cu 1000 lei.Dar ce se intampla cu amortizarea cumulata si ce inregistrari se fac in acest caz?
Discuție Cota 5% sau 24%
O persoana fizica impozabila apeleaza la o firma de constructii pentru a construi un bloc cu 16 apartamente.Apartamentele vor fi vandute de persoana fizica si va aplica ,dupa normele codului fiscal, 5% sau 24% tva.Firma de constructii aplica la situatiile de lucrari 24% tva?
Răspuns la discuția Contract cesiune creanta
Compensarile stiu ca peste 10000 lei se declara la IMI.Vroiam sa fiu sigura daca si cesiunea de creanta are aceeasi limita de valoare de 10.000 lei.Mentionez ca doresc sa inchei un contract de cesiune creante intre 3 firme fiecare avand datorii si creante una la alta mai mari de 10.000.
Răspuns la discuția Contract cesiune creanta
Multumesc mult pt ajutor,dilema mea era daca si acest tip de contract intra sub incidenta raportarilor la IMI .
Buna ziua.Contractul de cesiune creanta intre 3 firme se poate face si pt sume mai mari de 10000 lei?
Buna ziua.As dori sa stiu cum se factureaza lucrarile de constructii efectuate la biserici ,cu sau fara TVA?
Răspuns la discuția Vanzare teren
04.09.2012