Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Lucrari constructii biserica
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Lucrari constructii biserica

Buna ziua.As dori sa stiu cum se factureaza lucrarile de constructii efectuate la biserici ,cu sau fara TVA?
In primul rand, din cate cunosc, Biserica, ca organizatie non-profit si non-guvernamentala, nu are nici un motiv de a fi altfel decat toti cei din Romania care platesc TVA sau nu..
Daca ar fi altfel, as fi foare neplacut surprins.
Atat ar mai lipsi
Cat o fi TVA-ul la Catedrala Preafericitului ?

In al doilea rand, factura cu TVA sau fara, o intocmeste un agent economic care presteaz/vinde ceva Bisericii.
Deci de carateristicile acelui agent economic depinde daca emite factura cu sau fara TVaA, nu de biserica.
legalmgm, utilizator