Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vanzare teren
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vanzare teren

Daca un srl neplatitor de tva vinde un teren construibil achizitionat de 2 ani la o valoare de 10000 eur va fi obligata sa devina platitoare de tva si va colecta tva-ul aferent?
Buna seara,

In principiu, daca s-a achizitionat fara TVA, se va factura fara TVA.

Care este data exacta a achizitiei?

Respect,
Dan Preda.
ContSters307306, utilizator
Buna seara,

Terenurile construibile intra in sfera TVA. Dat fiind faptul ca firma este neplatitoare de TVA, va factura fara TVA, iar in cazul in care dapasiti plafonul pentru scutire TVA micro trebuie va inregistrati in scopuri de TVA.

Respect,
Dan Preda.
ContSters307306, utilizator