avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Activitate adriana11

Activitate adriana11

am citit Ordonanta si am inteles de-acolo ca eu ca firma am obligatia sa emit bon fiscal iar daca imi solicita clientul, ii emit factura. Bonul va tine cont de chitanta si nu trebuie sa mai emit chitanta? eu pana acum am emis factura insotita de chitanta..o fi gresit?
Firma se ocupa cu vanzare piese de biciclete si service la biciclete si prestari servicii fotografice.
este adevarat ca o persoana juridica nu mai are voie sa emita facturi unei persoane fizice? factura este insotita de chitanta...mi-a zis cineva ca doar bonul fiscal emis de o casa de marcat este legal..
va multumesc!
multumesc!
am inteles. deci nu trebuia sa-i desfac contractul de munca cu un anumit articol...eu am crezut ca daca i-am desfacut contractul cu art 151 trebuie sa-l pontez.
multumesc mult!
vreau sa nu platesc contribuii pentru angajatul respectiv.
intrebare: patronasul la care ii tin contabilitatea de o luna mi-a zis sa-i desfac contractul de munca la un angajat cu data de 18 octombrie . Azi, cand am intrat in posesia pontajului (le tine el pe santier) am vazut ca angajatul respectiv este trecut nemotivat din 1 pana in 18 si din 19 incetat. eu i-am desfacut contractul de munca cu art 151, acord de ambele parti. L-am intrebat la vremea respectiva si nu mi-a zis nimic ca ar fi nemotivat toata luna. #-o asadar, pot sa mai schimb ceva in revisal? sa-l trec nemotivat pe respectivul si sa nu mai platesc contributie pentru el?
Sper ca m-am facut inteleasa.
multumesc.
Răspuns la discuția Inregistrare obiecte de inventar
m-ati facut sa rad :)
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Angajare contabil
Multumesc!
Buna! vreau sa achizitionez salopete la angajatii mei. Am o prietena care este croitoreasa (in timpul liber) si mi-a zis ca poate sa mi le faca ea (contracost dar la un pret mai bun ), dar, ea nu poate sa le factureze. Eu as vrea sa ma inregistrez cu ele ca obiecte de inventar si cu cheltuiala aferenta. Se poate?Cum trebuie sa procedez?
Multumesc!
multumesc