avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 398 soluții astăzi
Forum Activitate Alina Duma Matiu

Activitate Alina Duma Matiu

Buna seara.
Am primit notificarea de desfiintare a postului, dupa care a trebuit sa merg la o operatie. Mentionez ca in acest moment sunt in concediu medical, la terminarea acestuia as dori sa-mi inaintez demisia la zi, eu fiind in acel preaviz de 20 de zile pentru concediere.
Intrebarea mea este - pot sa-mi dau demsia la zi, sa renunt la preaviz. Precizez ca mi-am gasit un nou loc de munca, nu pot sa stau sa primesc somaj, care este foarte mic la incadrarea cu minimul pe economie. Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua. Referitor la problema revenirii la munca pe acelasi post, am anuntat in scris dorinta revenirii mele dar nu am fost instiintata deloc pana la aceasta data in legatura cu pasii ce trebuie urmati (examen medicina muncii de reluare a activitatii). In cazul in care nu sunt anuntata cum ar trebui sa procedez?
Buna seara. Sunt in Ccc si am anuntat telefonic colega de la HR ca vreu sa ma intor mai repede cu 60 de zilw pt a putea beneficia de suplimentul de insertie. Mi s-a raspuns dupa o luna cand am sunat sa intreb ca nu mai am loc in departamentul meu deoarece sunt in reorganizare si mi s-a oferit altceva ce nu corespunde studiilor mele si inferior acestora. Mentionez ca azi am fost la firma pt ai anunta in scris de dorinta de a-mi relua postul si functia inainte de suspendarea contracrului. M-am interesat la registrul comertului si firma nu se afla in reorganizare judiciara sau faliment. Acum astept raspuns in scris. Dar ei nu au dreptul in acest caz sa ma concedieze prin desfiintarea potului. Sunt obligati sa ma primeasca inapoi cel putin 6 luni. Dupa acest termen ma pot concedia?