avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Activitate danmicu

Activitate danmicu

Nu, nu s-a inteles, lucrurile au luat-o iarasi la vale.
Apa reziduala vine prin tubulatura defecta doar de la un singur apartament, nu de la toate nivelele imobilului.
Ceea ce detin in comun etajele sunt cele doua coloane colectoare comune, una la bucatarii, alta la bai.
Prin constructie, tubulatura de canalizare a unui nivel se afla in spatiul aerian al nivelului inferior si se varsa in cele doua coloane colectoare comune amintite, de la bai si de la bucatarii.
Este o servitute la care ne supune proiectul imobilului, chiar daca nimanui nu convine aceasta situatie,
In cazul de fata e vorba despre canalizarea individuala a apartamentului de la parter, care deverseaza in coloana principala, in pivnita mea.
Ca o subliniere, in pivnita mea se afla canalizarea de la baie, cea de la bucatarie se afla in pivnita altui vecin si fiecare din cele doua componente merge mai departe in coloana sa de colectare.
Tubulatura apartamentului, care se afla in spatiul aerian al pivnitei mele si care vine de la sifonul de pardoseala, de la chiuveta si de la cada reflueaza in punctele de confluenta, inclusiv la punctul de deversare in coloana colectoare comuna; deci este vorba despre o functionalitate care priveste strict nevoile apartamentului de deasupra pivnitei.
Coloana principala, care este comuna si deserveste toate nivelele, de sus si pana jos, cum spuneti, este in regula, nu are nicio defectiune.
Deci, este vorba despre emergenta de pana la teava colectoare comuna.
Asadar, ce este de facut ca sa putem convietui ca si pana acum, fara sa schimbam traseul instalatiilor, fara proiecte, fara alte batai de cap, sa fie adus proprietar rauvoitor (de fapt nepotul administrator), la starea de bun simt elementar de a nu isi arunca tucalul in capul vecinilor?
Pe ce cale poate fi determinat sa isi intretina instalatia in parametrii normali de functionare, ca de bunavointa, e clar, nu poate fi vorba.
Si inca ceva: pana la urma problema mea a nimerit la forumul potrivit, sau trebie sa ma mut?



Stimate d-le Gigi Popa,
Va multumesc!

Stimate d-le Adrian Tot,
Cand spuneam apartamentul de deasupra, de la parter, ma refeream la cel de deasupra pivnitei mele si a carui canalizare imi cauzeaza problemele care m-au determinat sa scriu, dar vad ca gluma mea adresata domnului "subsol tehnic" mai mult a incurcat decat a descurcat.
Ca sa fie totul clar, cum solicitati, am sa prezint situatia mai detaliat.
Locuiesc intr-un imobil cu sapte apartamente, pe patru nivele, trei ocupate cu apartamente si unul cu pivnita-demisol, cu ferestre de jur-imprejurul cladirii, ca sa o lamurim si pe asta, in caz ca ar avea vreo importanta.
Nu suntem constituiti in asociatie de locatari sau alta formula de agregare.
Fiecare e de capul lui si pana acum ne-am inteles bine in baza regulilor de buna convietuire dintre vecini, vechi de decenii.
Mai nou, o parte din apartamente au fost mostenite de rude si unii dintre noii proprietari sunt interesati doar de incasarea chiriei.
Iar canalizarea apartamentului de deasupra partii mele de pivnita reflueaza pe la incheieturi si face inutilizabil spatiul de pivnita (achizitionat odata cu apartamentul).
Nu vreau sa tolerez la nesfarsit aceasta situatie, mai ales ca mi se pare, si asa, ca e destul de mult si faptul ca acea canalizare trece prin spatiul meu.
Daca am gresit locul unde sa expun problema mea, unde ar trebui sa ma plasez, apropo de "va mutam subiectul in alta sectiune a forumului" ?
Cu drag!
Buna asta cu "Nu inteleg de ce amestecati lucrurile", A.G., asadar ma simt obligat sa inlatur idiotismele diversioniste spre a ma putea intoarce la problema mea, pe care o vreau rezolvata.
Asadar, daca nu am amesteca lucrurile, o pivnita ramane pivnita, si nu subsol tehnic, apartamentul de deasupra, deci parter, ramane apartamentul de deasupra si nu o coloana de apartamente, ca la bloc, unde este o asociatie de locatari, dupa cum punctezi briliant (dar nu e cazul aici).
Ca sa te citez din nou, "Cat mama dreacu' poate sa coste" sa-ti pui capul la contributie si sa intelegi ce vrea sa spuna un om, in loc sa inventezi tot felul de bazaconii cu conserve ?
Utilizator.
Prin pivnita mea trece canalizarea apartamentului de deasupra si lipsa de etanseitate a acestuia imi provoaca neajunsuri.
Proprietarul apartamentului a murit si a fost mostenit de sora sa.
Prea batrana sa se acupe de administrarea apartamentului, sora defunctului a cedat administrarea nepotului sau.
Acesta l-a inchiriat.
Iar zoaiele chiriasului imi intineaza lucruri, legume, conserve si ce mai tine omul prin pivnita.
Pentru remedieri, chiriasul ma trimite la proprietar, proprietarul la nepotul administrator, nepotul imi raspunde la apelurile pe care le fac de o luna de zile cu mesaje "Sunt in sedinta".
Ce e de facut?