avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Activitate FlorinCristianasdasdas

Activitate FlorinCristianasdasdas

Discuție Incadrare COR
Buna ziua,

In momentul de fata ocup pozitia de Quality Analyst iar incadrarea mea in COR este de Operator introducere, validare si prelucrare date. Conform codurilor din COR si fisa postului, cele doua nu au nici o treaba. Din ce am cautat,
urmatorul cod COR ar trebui sa fie folosit pentru munca pe care o fac eu in momentul acesta.
Cod COR 2519 Analisti programatori in domeniul software neclasificati in grupele de baza anterioare

Nivelul de instruire: 4 (studii superioare)
Aceasta grupa de baza cuprinde proiectantii de aplicatii informatice si analistii neclasificati in alta parte in grupa minora 251 - Analisti programatori in domeniul software. De exemplu aceasta grupa de baza include acei profesionisti specializati in asigurarea calitatii, inclusiv testarea programelor informatice (software).

Ce se intampla cu contractul meu sau cu firma angajatoare daca nu respecta codurile COR si incadreaza necorespunzator persoanele angajate? Primesc amenda, este nul contractul? Mentionez ca am toate cerintele necesare in cazul in care mi s-ar schimba incadrarea.

Va multumesc.
Ca sa inteleg mai bine, au termen 20 de zile lucratoare dupa expirarea contractului actual sa imi dea altul sau incalca legea?! Cel putin asta inteleg eu.
Buna ziua,

Am si eu o nelamurire.
Am un contract pe perioada determinata. Acesta mi-a expirat pe data de 31 octombrie. In urma discutiilor cu managerul, mi s-a spus ca o sa fie prelungit pentru inca 6 luni. Suntem in 10 noiembrie iar eu nu am fost inca chemat pentru semnarea actului aditional. Eu inca vin la munca pentru ca in general este o situatie stiuta ca se misca mai incet, si nu exista problema sa nu iti primesti salariul. Eu am raportat acest lucru mai departe, dar in continuare nu a venit acel act aditional. As vrea sa stiu la ce institutie pot face o plangere, pentru ca nu sunt singura persoana in aceasta situatie, Lucrez ca si contractor, nu prin firma "mama".

Multumesc.