avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate tudor_raneti

Activitate tudor_raneti

"autoritatea" publica poate fi executata silit in mai multe feluri:

1. se obtine o hotarare judecatoreasca de obligatia a face in civil sau contencios administrativ:

[ link extern ] /

sau

2. se face o cerere de investire cu titlu executoriu a legii (legea e obligatorie dar in fine..., tehnic cu formula asta poti executa silit)

[ link extern ] /
[ link extern ] /
aparent nu se mai poate face adresa direct executorului ci prin instanta
www.avocatnet.ro/content/art...

tot aparent de fapt te poti adresa executorului care introduce actiunea de executare silita

8. Articolul 666 va avea urmatorul cuprins:
"Incuviintarea executarii silite Art. 666
(1) In termen de maximum 3 zile de la inregistrarea cererii, executorul judecatoresc va solicita incuviintarea executarii de catre instanta de executare, careia ii va inainta, in copie certificata de el pentru conformitate cu originalul, cererea creditorului, titlul executoriu, incheierea prevazuta la art. 665 alin. (1) si dovada achitarii taxei judiciare de timbru.

In concluzie:
1. pot cere unui executor sa execute parchetul sa-mi comunice toate inscrisurile relevante din dosar conform cererii nesolutoinate adica copii de pe ordonante si toate probele cu exceptia evident a celor depuse de mine, precum si a altor documente relevante cauzei descriind activitatea organelor judiciare din dosar
2. execturul solicita instantei incuviintarea cf. art. 666 din CPC
3. pot cere scutirea de taxa judiciara
[ link extern ] /
1. S-a pus in miscare actiunea penala impotriva mea fara ca fapta sa existe si fara probe ceea ce e alta poveste, si mi s-a adus la cunostinta pe 18.11.2016 la audiere, si cu o saptamana inainte prin citatie. Indiferent, parchetul nu a raspuns vreodata la cerere ceea ce este ilegal conform OUG 27/2002

2. Accesul la dosar se acorda si suspectului, si mi se restrictioneaza accesul la dosar din 18.05.2016 cand au inventat prima acuzare, apoi 24.06.2016 cand au mai inventat doua, si de pe data de 20 iunie 2016 08:39 cand am facut prima oara cererea de consultare a dosarului. Mentionez ca s-a falsificat si o ordonanta de continuarea urmaririi penale ca sa ma cheme abuziv sa dau declaratii, dupa ce dadusem deja declaratii in calitate de martor adica de trei ori in total

In concluzie, Ma adresez direct executorului, instantei civile (contencios?) sau nu se poate (si de ce conform legii)?
Pot cere sa fie executat silit parchetul pentru dreptul de a consulta dosarul prin comunicarea de fotocopii pe cheltuiala clientului?

Parchetul refuza ilegal sa-mi acorde dreptul indiferent ca fac cerere sau plangere

Ma adresez direct executorului, instantei civile sau nu se poate (si de ce conform legii)?

Mentionez ca am dreptul conform

Cod de procedura penala
Art. 78 - Drepturile suspectului
Suspectul are drepturile prevazute de lege pentru inculpat, daca legea nu prevede altfel.

Cod de procedura penala
Art. 83 - Drepturile inculpatului
b) dreptul de a consulta dosarul, in conditiile legii;

Cod de procedura penala
Art. 94 - Consultarea dosarului
(1) Avocatul partilor si al subiectilor procesuali principali are dreptul de a solicita consultarea dosarului pe tot parcursul procesului penal. Acest drept nu poate fi exercitat, nici restrans in mod abuziv.
(2) Consultarea dosarului presupune dreptul de a studia actele acestuia, dreptul de a nota date sau informatii din dosar, precum si de a obtine fotocopii pe cheltuiala clientului.
(3) In cursul urmaririi penale, procurorul stabileste data si durata consultarii intr-un termen rezonabil. Acest drept poate fi delegat organului de cercetare penala.
(8) Dispozitiile prezentului articol se aplica in mod corespunzator cu privire la dreptul partilor si al subiectilor procesuali principali de a consulta dosarul.