avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate dan_pal

Activitate dan_pal

compania indeplineste conditiile, daca as fi fost pe pozitia principala la ei as fi fost scutit de impozit.
Buna ziua
Lucrez in it si am un srl si mai lucrez ca si angajat la o alta companie. Compania respectiva a spus ca scutirea de impozit e valabila doar pe un singur contract (cel pe srl la care nu pot renunta) . Exista ceva lege in privinta aceasta ,care sa permita scutirea de impozit doar pe un singur contract?
merci de informatii. pentru 3 zile nu are sens sa ma complic
Am doua contracte de munca cu norma intreaga.
In contexul unui concediu medical, pot lua concediu normal la cea de-a doua firma ca sa nu ma mai complic cu hartogaria?sau nu e ok din punct de vedere legal?
Răspuns la discuția 2 contracte de munca full time
din ce spuneti inseamna ca e ok cu 2 contracte full time. Inseamna ca ipoteza mea initiala era corecta si anume ca doar pe fiecare contract e limitarea de 48h/saptamana.

Cornel Vasile a scris:

Dispozitiile art. 35 din Codul muncii consacra posibilitatea salariatului de a cumula mai multe functii in baza unor contracte individual de munca, fie la angajatori diferiti, fie la acelasi angajator.

Textul nu ne prevede insa cum sa se coreleze aceasta situatie cu dispozitiile legale care instituie durata maxima a timpului de munca.

Din interpretarea coroborata a dispozitiilor art. 112 alin. (1) C. muncii, cu dispozitiile art. 35, art. 113, art. 118 din acelasi cod, deducem ca durata normala a timpului de munca, de 40 de ore pe saptamana, se refera la un singur contract de munca. (Ion Traian Stefanescu, Tratat teoretic si practic de dreptul muncii, Editura Universul Juridic, Bucuresti, 2010, p. 525)

Durata normala a timpului de munca, de 8 ore pe zi si de 40 de ore pe saptamana, se raporteaza la un singur contract de munca, intrucat, in caz contrar, s-ar goli de continut dispozitiile art. 35 din Codul muncii ce permit salariatului sa cumuleze mai multe contracte individuale de munca. (Alexandru Athanasiu, Luminita Dima, Regimul juridic al raporturilor de munca in reglementarea noului cod al muncii, in Pandectele romane nr. 1/2004, p. 269, Alexandru Athanasiu, Luminita Dima, Dreptul muncii, Editura All Beck, Bucuresti, 2005, p. 165).

Răspuns la discuția 2 contracte de munca full time
cele 48 de ore nu sunt pentru un contract? la un contract full mai raman 8h extra pentru alt contract, nici macar contract de 2h nu se mai poate.
Buna ziua,
Am un contract de munca full time la o firma si de ceva vreme m-am mai angajat la o alta firma pe un proiect european (full time cu durata fixa 2 ani).
Dupa ceva vreme managerul de proiect a intrebat cine mai are si alt contract de munca pentru ca se pot ponta doar 12h pe zi maxim (si ca trebuie pontate toate joburile pe fisa de pontaj de pe proiectul european)
Eu stiam ca la angajatori diferiti poti avea 2 contracte full. Faza e ca deja au trecut ceva luni si nu mi-e clar daca sunt in legalitate sau nu.
Multumesc
Răspuns la discuția Amenda ratuc
s-au inversat niste cifre. insa fiind PV, datele nu trebuie sa fie in confirmitate cu ce e in buletin?
deci din ce inteleg amenda de la Cluj se va trimite la Galati si acolo va fi pusa la impozitul pe apt? in cazul asta cum isi recupereaza primaria din Cluj banii? Nu mi-e clar care e procedura...
Discuție Amenda ratuc
Buna ziua
Din nefericire am primit o amenda ratuc. Eram cu copilul in brate si am urcat in autobuz, m-am dus si l-am asezat pe scaun si dupa m-am uitat dupa un compostor. Dar cand sa ma duc sa fac biletul a venit controlorul si nu m-a mai lasat (era clar ca m-a urmarit de cand am urcat in autobuz si daca a vazut ca m-am dus sa asez copilul pe scaun a venit imediat in spatele meu)
Mi-au facut proces verbal insa cand am ajuns acasa am vazut ca au gresit datele din buletin (numarul). E nula amenda in cazul asta?
Eu nu sunt din cj, am domiciliul in alt oras. In conditiile astea ce se intampla daca nu platesc amenda?
Răspuns la discuția Accident usor drum privat
Repet intrebarea, cine decide daca e culpa comuna?