avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate Skuntz

Activitate Skuntz

Vecinul meu tocmai m-a informat ca a obtinut un certificat urbanism de la Primaria Sector 1 pentru consolidare si extindere a casei sale - o paianta P+Pod, cu o camera construita cu zeci de ani in urma, la care a adaugat, tot cu zeci de ani in urma, o camera din caramida. Casa actuala este in stare avansata de degradare (unul din pereti a cazut, e crapata etc). Fata de limita mea de proprietate cladirea este la ~50 cm, deci nu e calcan, nu respecta retragerile conform urbanism pentru L1e (3m) si nu respecta nici retragerea conform Codului Civil.

M-a informat ca urbanismul este P+E+M. Intrucat casa lui e cumva pe SV, pe tot terenul meu se va asterne umbra dupa aceasta "modernizare". Intrebari:

1. Pot obtine de la Primarie o copie a CU-ului emis, avand in vedere ca sunt direct afectat. [as aprecia si temeiul legal]
2. Care ar fi sansele sa-l pot impiedica sa construiasca aceasta consolidare cu o retragere atat de mica? Mentionez ca el ar avea posibilitati de construire si cu respectarea retragerii.
3. Avand in vedere ca e o casa din paianta, unii arhitecti spun ca nu ar putea fi consolidata - exista un cadru legal sa prevada acest lucru? Deci daca obtine autorizatia, cand incepe constructia, primul lucru va fi sa bage buldozerul in casa si practic sa-i foloseasca doar permietrul actual (deci in fond nu o va consolida).
4. Are nevoie de acordul meu pentru aceasta nerespectare a retragerilor conform Cod Civil?

Sper ca nu e complicat si ma poate ajuta cineva cu un raspuns prompt si clar.