avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate Moncuta

Activitate Moncuta

Bun, inteleg asta. Dar ajungem in situatia in care angajatorul si daca vrea sa diminueze din atributii sau sa dea alte atributii, nu poate ca nu vrea angajatul. Adica daca eu sunt femeie de serviciu si in atributiile mele intra sa dau cu matura si sa spal pe jos, iar seful doreste sa imi completeze fisa post si cu faptul ca trebuie sa sterg pragul, nu oate face asta pentru ca eu nu vreau sa sterg si praful, nu? Adica nu exista nici o solutie in acest sens? Pana la urma se ajunge la situatia in care angajatul face chiar ce vrea el nu ce are nevoie angajatorul.
Mentionez faptul ca salariatei revenite din CCC i s-ar lua cateva atributii si i s-ar da altele mai usoare.
Buna ziua. Avem urmatoarea situatie:
O salariata se intoarce din concediu crestere copil cu 2 luni mai devreme. Pe postul acesteia exista la un moment dat o alta persoana, insa datorita faptului ca profesional aceasta persoana este mai buna, in organigrama i se infiinteaza un post identic cu cel al salariatei ce a revenit din CCC. Astfel salariata a revenit pe postul ei din CCC si mai avem si aceasta salariata angajata pe perioada nedeterminata.
Datorita faptului ca noua salariata ( angajata pe per. nedeterminata ) este mai eficienta decat cea revenita din CCC, se doreste modificarea fiselor post ale celor doua salariate, insa cea revenita din CCC nu doreste acest fapt si solicita oarecum concedierea celeilalte mentionand ca a venit pe postul ei, iar cealalata nu renunta la atributiile sale. Astfel avem doua salariate ce ocupa doua posturi ce au aceleasi atributii, insa una din ele profesional este mai buna decat cea revenita din CCC.
Ce putem face sa le multumim pe amandoua intrucat modificarea fisei post nu o putem face unilateral? Salariatei intoarse din CCC i se pot da noi atributii si restrange altele?