avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Activitate marianmadalin322

Activitate marianmadalin322

Răspuns la discuția Descoperire de cont
Verifica te rog daca ai mai avut in trecut vreun descoperit de cont la vreo alta banca la care ai ramas cu probleme: neconformitati, mici restante. ANAF iti impune restrictii daca a trecut ceva timp de atunci si nu ti-ai rezolvat problemele cu fosta banca. Daca nu ai, inseamna ca ai fost mintit, unele banci mai apeleaza la tertipul asta, nu e avantajos pentru ele din punct de vedere al dobanzii, ratei sau scadentelor descoperitul de cont. Asa ca iti "baga pe gat" creditul de nevoi personale.
Proprietarul este tatal meu, iar vecinii mama (ce-i drept vitrega), fratele si verisoara din partea mamei.
Buna ziua. Locuiesc intr-un apartament cu 4 camere. As putea cumpara o singura camera din cele 4 , sa mi se faca un contract de vanzare cumparare pe spatiul respectiv ? Daca da, cat m-ar costa ?
Scuzati deranjul, am 27 de ani , locuiesc inca cu parintii din varii motive, am adresa de domiciliu pe locuinta lor. In casa mai stau cu un frate vitreg, o verisoara vitrega. Acesti parinti, desi platesc facturi si contribui la cheltuieli, s-au purtat mereu urat, abuziv, calomnios, denigrator, inuman, in timp ce fratele si verisoara desi nu contribuie la nimic sunt preferatii lor. De curand s-au decis ca ii incurc si vor sa ceara un ordin de evacuare pe numele meu. Mi-au aruncat patul pe care dorm, am chemat politia , platita din bani publici, tocmai pentru a stopa abuzul, fiind nevoit sa dorm efectiv pe jos in camera, iar politistul sectiei 18, sector 5, Bucuresti, un gradat cu cinci stele, pe numele lui Gheorghe, nu numai ca nu a luat nicio masura, ci din contra, s-a oferit sa mentioneze documentele necesare obtinerii acestui ordin de evacuare, cu mentiunea citez "in maxim o luna sunt plecat". As dori sa stiu care sunt pasii acestei cereri de evacuare , daca pot ataca ordinul si cat ar dura. Si pana la o decizie juridica finala si irevocabila, are voie sa imi arunce sau sa-mi spuna sa scot afara mare parte din lucrurile personale ?
Si eu si fratele locuim cu parintii si suntem amandoi majori. De curand acestia au luat decizia de a divorta, dupa 22 de ani de casnicie. In cazul in care se ajunge la judecatorie sau la partaj, noi, ca si copii ai lor, ce putem face? Sau ce drepturi, de orice fel, avem?

Multumesc.
Dar unde pot gasi acest mandat de perchezitie ? La judecatoria sector 5 ? La parchetul de pe langa judecatorie ? La Tribunalul Bucuresti ?

Unde? Unde?
Un mandat de perchezitie se poate prezenta cu "suspiciunea de" trafic droguri daca nu exista o proba concreta in acest sens si legea functioneaza pe suspiciuni, nu pe dovezi palpabile ?
Mandatul de perchezitie de cine este avizat? De procuror sau judecator ?
Si daca exista sau a existat pe numele unei persoane, unde il pot gasi? Daca e pe numele meu, pot cere o copie pentru a combate cu proble clare care sa ateste contrariul acuzatiilor din mandat? Acesta se poate semna de alta persoana in lipsa persoanei pe numele careia a fost emis ?

Multumesc.
1. Excesul de zel in uniforma statului sau in functii publice - ma refer la politisti, procurori, judecatori = ABUZ IN FUNCTIE ?

2. Abuzul in functie inseamna coruptie ?

DA SAU NU ?
Lucrez, sunt major, dar nu am un venit constant. E fluctuant, 600-700-800 pe luna. Eu convenisem cu el sa ii platesc cota mea de intretinere si facturi constant, luna de luna, pentru suma de 250 lei. Si cu mancarea ma descurc, nu-i problema.
Dar nici asa nu vrea, are in continuare pretentii abuzive si nelegale(ca nici el nu respecta legea, nu putem face ce dorim, ca nu e nimeni Dumnezeu.) Aici apare si vorbim de situatia de abuz. Un avocat mi-a spus sa invoc abuzul dreptului de proprietate pe care il comite, prin care imi aduce atingere direct si sa fac plangere penala. Astept o parere pertinenta. Multumesc mult.

Plus ca nu accepta faptul ca multe din lucrurile mele, desi este casa lui, sunt ale mele. Sustine ca sunt tot ale lui. Mi-a aruncat foarte multe din ele, pe motiv ca este casa lui. Pai asta nu tot abuz de proprietate este, fapta penala, prin care mi-a creat un prejudiciu material si moral? Sau sa inteleg ca daca este proprietar, este scutit chiar si de a fi tras la raspundere pentru orice fapta facuta?
Multumesc frumos.
Va multumesc pentru raspuns. Insa nu ati inteles foarte bine problema, abuzul s-a comis deja in conditiile in care eu nu am contract de inchiriere, nu am auzit vreodata de colocatar transformat in chirias fara un cadru legal, desi eu ii platesc inca din luna august 2016 asa zisa "chirie". Ce-i drept partea mea din intretinere+utilitati se ridica pe luna la suma de 220-230 lei, iar acesta imi pretinde 500 lei pe luna(adica cota mea la locuinta comuna pe 2 luni), desi el si sotia sa consuma la randul lor foarte mult. A calculat ca astia 500 lei sunt pentru faptul ca ocup o camera(ceea ce nu-i legal) sau a facut urmatoarele calcule: 200 lei cota de facturi + 300 lei mancarea pe care mi-o da(ceea ce e absurd, toate persoanele cu care am discutat se mira ca eu ii platesc o asa zisa chirie si pentru o portie de mancare mai are alte pretentii financiare). Cred ca ii voi face o plangere la DNA si Fisc. Rog o parere pertinenta din partea unui avocat sau a unui consilier juridic. Vreau sa stiu care sunt urmarile. Multumesc.