Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Situatie divort-partaj parinti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Situatie divort-partaj parinti

Si eu si fratele locuim cu parintii si suntem amandoi majori. De curand acestia au luat decizia de a divorta, dupa 22 de ani de casnicie. In cazul in care se ajunge la judecatorie sau la partaj, noi, ca si copii ai lor, ce putem face? Sau ce drepturi, de orice fel, avem?

Multumesc.
Buna ziua,
Avand in vedere faptul ca amandoi sunteti majori, nu aveti nicio legatura cu divortul parintilor.
De asemeni, daca se ajunge la partaj, acesta se va face numai intre titularii drepturilor de proprietate.
La masa partajabila se vor aduce bunurile comune dobandite de cei doi soti in timpul casatoriei.

Daca niciunul dintre cei doi copii majori nu sunt trecuti in actele de proprietate ale bunurilor partajabile, atunci nu au niciun drept .

Deci, nu aveti ce sa faceti.
Depinde daca invatati, cine va intretine, daca ati contribuit cu munca sau bani la acele bunuri comune ale parintilor.