avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Activitate Dragos93

Activitate Dragos93

Multumesc pentru informatii! O singura intrebare: daca nu pot achita creditul complet daca mi se cere ce imi vor putea sa imi faca in continuare ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am incercat, nu se poate.
Buna seara.
As dori sa stiu cateva date legate de un credit de nevoie personale neachitat. Am luat un astfel de credit in primavara acestui an, am achitat cateva rate, dar apoi nu am mai putut sa platesc. Am primit in luna noiembrie o somatie de la banca ca in termen de 2 zile sa achit restanta, care in acel moment era de 1600 de ron, pentru ca se apropia termenul de 90 de zile de la neplata. Tot in acel email primit mi-a fost comunicat ca daca nu voi efectua plata restantelor mi se va cere sa achit toata suma creditului odata (asta a fost in luna noiembrie). As dori sa stiu daca se poate asa ceva, daca o banca poate sa-ti ceara sa achiti un credit complet intr-o singura transa. Vreau sa imi platesc restantele si sa revin la zi cu creditul, dar pot face asta abea din luna februarie - martie, se poate ca banca sa imi acorde un timp de ragaz? Iar daca lucrez in strainatate, cu acte in regula, banca poate sa imi puna preoprire pe statul de plata? Citind diferite articole, la un credit neachitat, cu restante, banca poate sa inceapa procedurile de executare silita, iar eu cum nu am nimic pe numele meu, iar creditul de nevoi personale nu e girat cu nimic ce pot sa patesc? Va rog sa ma ajutati, nu sunt in domeniu de aceea sunt atatea intrebari la care nu le-am dat de cap. Multumesc