avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate LariLara

Activitate LariLara

O ruda intentioneaza sa ma cheme drept martor intr-un proces de mostenire, dar nu vreau sa ma prezint. E vorba despre o verisoara ,despre care o alta verisoara sustine ca ar fi intabulat un teren care nu ii era mostenire de drept. Bunicii au avut 3 urmasi, au dat verbal (ca pe atunci nu se faceau acte), fiecaruia cate o parte de pamant. Urmasii au decedat, toti au avut copii. 1 copil al unuia dintre urmasi ar fi intabulat 2 din cele 3 parcele, in loc de 1 care i se cuvenea. Si acum copilul celuilalt urmas vrea sa il dea in judecata pentru acest lucru. Eu as fi copilul celui de-al 3-lea urmas, dar nu pretind niciun teren, nu stiu, nu ma intereseaza, nu am nervi sau timp sa ma perind prin tribunale pentru telenovele cu averi si urmasi. Vreau sa fiu lasata in pace cu viata mea linistita si sa nu fiu implicata sandwich in dusmaniile altora. Intrebarea mea e: ce am prezentat eu mai sus e caz penal sau caz civil? E musai sa ma prezint daca ma cheama cu mandat? Pot suferi consecinte daca refuz si mandat si tot?
Buna ziua! Sunt din Bihor si am achizitionat in concediu la mare un inel de logodna, dintr-un mall din Constanta. Ajung acasa si peste 2 zile mi-a cazut deja o piatra din inel. Am sunat la bijiterie si mi s-a spus ca ori se repara, ori se inlocuieste dar exclus sa primesc banii inapoi pentru ca nu se pot da banii din casa. I-am explicat doamnei ca e stupid, asa cum a cazut o pietricica in 2 zile, asa vor cadea si altele si nu am de gand sa il tot plimb 800 km pentru fiecare pietricica. Doamna insista ca nu se pot returna banii. Trebuie sa trimit inelul pe banii mei, cu bon, certificat de garantie, urmand ca ei sa imi trimita altul inapoi cu o singura piatra centrala (care teoretic nu e asa sensibila si nu ar trebui sa mai cada). Se presupune ca vom comunica prin poze si voi alege asa unul, sau nu stiu ce gandesc cei de acolo. Intrebarea mea e: exista politica 'nu putem da bani din casa' sau pot sa fac reclamatie la ANPC?
Buna ziua,

Planuiesc infiintarea unui local unde voi servi cafea si ceai in diverse variatii, precum si produse de patiserie/cofetarie - care vor fi din productie proprie. Totul se va putea consuma pe loc sau in regim 'to go'. Caut de ceva timp un cod CAEN corespunzator si cu cat caut mai mult, cu atat mai confuz devine totul.
1071
Fabricarea painii; fabricarea prajiturilor si a produselor proaspete de patiserie?
1072
Fabricarea biscuitilor si piscoturilor; fabricarea prajiturilor si a produselor conservate de patiserie?
1082
Fabricarea produselor din cacao, a ciocolatei si a produselor zaharoase?1083
Prelucrarea ceaiului si cafelei?
5610
Restaurante?
5630
Baruri si alte activitati de servire a bauturilor
CU EXCEPTIA BAUTURILOR ALCOOLICE SI TUTUNULUI?

Hellllp!

Ok, in primul rand, multumesc foarte mult pentru timpul pe care mi l-ati acordat. Revenind la subiect, in contract nu se stipuleaza nimic despre plata gazelor, energiei electrice, a apei, etc care sa fie in raspunderea mea. Doar impozit, alimente si asistenta medicala daca e cazul. Exista totusi o alta optiune pentru mine? Tinand cont ca datoriile la asociatie se tot aduna, fie ca le platesc acum, fie ca le platesc mai tarziu, nu le voi 'mosteni' oricum la decesul persoanei intretinute? De aceea prefer sa reziliez tot. Sau nu ar fi posibil ca primaria sa scoata apartamentul la licitatie si sa scap by default de toate complicatiile si costurile? Nu stiu, ma simt ca un soarece prins in capcana. Daca e sa continui, ma costa. Daca e sa reziliez, ma costa. Am investit multi bani, e drept, dar am ajuns intr-un punct din care pur si simplu nu mai pot sa continui, cu riscul de a pierde tot ce am investit. Abia am scapat de creditul din banca pe care l-am luat ca sa-i platesc datoriile, ca sa aflu ca iar o luam de la capat
E vorba despre o ruda luata in intretinere, dependenta de alcool. Am respectat toate obligatiile din contract (impozite, alimente, medicamente, etc), dar problema este ca ruda aceasta a creat multe datorii la asociatie(curent, gaz, etc) pentru ca toata pensia merge pe alcool. Am luat pe numele meu credit din banca inclusiv, pentru a-l ajuta sa achite toate datoriile cumulate pe parcursul a mai bine de un an de zile, dar istoria se repeta a 3-a oara acum. E profitabil pt persoana intretinuta, pentru ca orice datorie face stie ca eu voi primi scrisori de la primarie si nu am incotro decat sa achit. Doresc sa desfac tot, nu vreau despagubiri, doar sa scap de cosmarul asta, pentru ca nu merita cati bani am bagat si cati va trebui sa mai bag de acum inainte. Ce alegeri am, fara costuri mari? Daca refuz pur si simplu sa platesc, pot fi luata la raspundere din punct de vedere legal? Va rog ajutati-ma
Buna. E posibila rezilierea contractului de intretinere cu uzufruct viager de catre debitor? Daca persoana intretinuta nu este de acord cu rezilierea, iar debitorul nu doreste sa ii fie restituit nimic din suma totala investita pana acum in persoana intretinuta (din 2003 pana in prezent), este nevoie de prezentare in instanta? De asemenea, cum se calculeaza costurile de reziliere in acest caz? E un anumit procent din valoarea imobilului? Nu gasesc nicaieri raspuns la situatia aceasta, toate cazurile implica persoana intretinuta care doreste rezilierea si nu vice-versa. Multumesc anticipat!