avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate ion_vasile

Activitate ion_vasile

Exista vreo lege care sa oblige firmele care isi fac publicitate pe internet prin terti (google maps in cazul de fata) sa foloseasca o adresa reala (sediu/punct de lucru) daca o specifica ? Si daca da, cui pot sa reclam aceasta situatie ?

Context:
Exista o firma de prestari servicii care are listate nenumarate anunturi folosind adrese false si probabil nume false pentru a da impresia ca sunt prezenti in mai multe locatii (spre exemplu una din adrese nu exista in realitate, cladirea prezenta la acea locatie este o gradinita situata intre doua strazi cu adresa oficiala pe cealalta strada). Pe site-urile oficiale se foloseste totusi o adresa care pare cea a sediului social.

Singurul motiv pentru care am ales aceasta firma a fost faptul ca se afla la "500m" de locatia mea, prin metoda respectiva este la 500m de oricine din Bucuresti.
Discuție Refuz livrare
Am comandat un produs de pe un site din UK. "Transportul" s-a facut prin intermediul unei firme de curierat germane care a folosit o firma de curierat romaneasca pentru livrarea in Romania. Pachetul era programat sa ajunga pe 3 ianuarie. Cand n-a ajuns in 3 ianuarie, am contactat firma de curierat romaneasca care sustine ca n-a avut toate detaliile pentru livrare. Am furnizat aceste detalii, si am primit asigurari ca se va livra a doua zi. Aceasta discutie s-a repetat de 5 ori pana acum, fara nici un rezultat. Ce optinui legale am pentru a obtine acest pachet ? OPC ? Politie ?