avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 316 soluții astăzi
Forum Activitate Tbuha88

Activitate Tbuha88

Buna ziua,

Se mai poate actiona banca in instanta pentru clauze/comisioane abuzive in situatia in care creditul a fost achitat?

Va multumesc,
Buna ziua,

Mama mea a decedat in iulie 2013, iar eu cu fratele meu am mostenit un apartament pentru care nu am incheiat succesiunea. In luna mai 2017 am inceput toate demersurile pentru incheierea succesiune, dar am aflat ca mama a avut un credit pe care nu l-a achitat (executorul a transmis o notificare catre camera notarilor), iar succesiunea nu poate fi incheiata pana nu duc la notar o adresa oficiala din care sa reiasa datoria totala. Am luat legatura cu executorul, iar acesta mi-a comunicat ca nu imi poate elibera adresa si ca singurii care ma pot ajuta sunt cei de la banca.
Am solicitat acest document din partea bancii, dar ei mi-au spus ca nu imi pot elibera nimic pana nu inchei succesiunea. Va rog sa imi spuneti cum ar trebui sa procedez. Sunt in discutii cu banca de 1 luna de zile, am facut mai multe solicitari si nu am primit inca niciun raspuns din partea lor.
Discuție SSM
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie. In legea 319/2006 privind securitatea si sanatatea in munca avem urmatoarele mentiuni in capitolul :"Infractiuni":

"Neluarea vreuneia dintre masurile legale de securitate si sanatate in munca de catre persoana care avea indatorirea de a lua aceste masuri, daca se creeaza un pericol grav si iminent de producere a unui accident de munca sau de imbolnavire profesionala, constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la un an la 2 ani sau cu amenda.

Art. 38. - (1) Nerespectarea de catre orice persoana a obligatiilor si a masurilor stabilite cu privire la securitatea si sanatatea in munca, daca prin aceasta se creeaza un pericol grav si iminent de producere a unui accident de munca sau de imbolnavire profesionala, constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la un an la 2 ani sau cu amenda. "

Va rog sa ma ajutati prin a-mi transmite cine este persoana (fizica/juridical) amendata sau dupa caz, persoana arestata.


Multumesc,