Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Clauze/comisioane abuzive credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Clauze/comisioane abuzive credit

Buna ziua,

Se mai poate actiona banca in instanta pentru clauze/comisioane abuzive in situatia in care creditul a fost achitat?

Va multumesc,
Exista o intrebare pe care o adreseaza tot mai multi imprumutati la banci!Raspunsul ni-l ofera instanta de judecata, care a dat urmatoarea solutie impotriva Bancii Volksbank Actuala Banca Transilvania –

Ora estimata: 08:30
Complet: Amanari pronuntare
Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Admite în parte cererea. Constată caracterul abuziv şi nulitatea absolută a următoarelor clauze din convenţia de credit nr. ….. încheiat de părţi: – art. 3 lit. d din condiţiile speciale iniţiale; – art. 5.1 lit. a din condiţiile speciale ini?iale. Dispune eliminarea acestora din contract. Obligă pârâta la restituirea către reclamanţi a sumelor încasate în baza contractului de credit cu titlu de comision de risc, a dobânzii legale aferente, ce se va calcula de la data plăţii fiecărei rate şi până la data restituirii efective, precum şi a diferenţei dintre suma încasată cu titlu de dobândă şi suma care ar fi fost încasată cu acelaşi titlu dacă ar fi fost luată în considerare o dobândă de 6,95% pe an. Respinge, în rest, cererea reclamanţilor ca neîntemeiată. Cu drept de apel în termen 30 zile de la comunicare, cererea urmând a se depune la Judecătoria Sector 2 Bucureşti. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, data de 30.03.2016.
Document: Hotarâre 4198/2016 30.03.2016

Astfel, toti cei care au incheiat anticipat sau au refinantat contractele de credit se pot adresa instantei de judecata oricand cu privire chiar si la un contract bancar incheiat.
(Am citat din [ link extern ] )