avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune datorii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune datorii

Buna ziua,

Mama mea a decedat in iulie 2013, iar eu cu fratele meu am mostenit un apartament pentru care nu am incheiat succesiunea. In luna mai 2017 am inceput toate demersurile pentru incheierea succesiune, dar am aflat ca mama a avut un credit pe care nu l-a achitat (executorul a transmis o notificare catre camera notarilor), iar succesiunea nu poate fi incheiata pana nu duc la notar o adresa oficiala din care sa reiasa datoria totala. Am luat legatura cu executorul, iar acesta mi-a comunicat ca nu imi poate elibera adresa si ca singurii care ma pot ajuta sunt cei de la banca.
Am solicitat acest document din partea bancii, dar ei mi-au spus ca nu imi pot elibera nimic pana nu inchei succesiunea. Va rog sa imi spuneti cum ar trebui sa procedez. Sunt in discutii cu banca de 1 luna de zile, am facut mai multe solicitari si nu am primit inca niciun raspuns din partea lor.
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 16:24, 15 Iunie 2017
Buna ziua,
Daca nici exercutorul si nici banca nu va raspund civilizat atunci solicitati IN SCRIS prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire aceste documente.
Nu raspund nici la ele atunci ii puteti actiona in instanta.
Mai este o posibilitate, inteleg ca sunteti 2 mostenitori! va dati unul pe celalalt in judecata si dezbateti succesiunea pe cale judecatoreasca si va cere instanta acele inscrisuri,
Trebuie sa le solicitați informații în scris, pentru a avea dovada solicitării acestora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot intra in posesia poliței de asigurare Jxxx Jxxx In 2006 am contractat un credit pe 19 ani si am fost obligată de către banca sa închei o asigurare de grup Aviva in favoarea băncii (acest lucru este ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, mi-a decedat unicul fiu în accident rutier. nu a ... necula.ioan necula.ioan Bună ziua, mi-a decedat unicul fiu în accident rutier. Nu a fost căsătorit, nu a avut copii. Am fost la notar cu soția și doi martori așa după cum ne-a ... (vezi toată discuția)
Se poate face succesiunea doar cu proces verbal fara titlu proprietate? Alex savu Alex savu Buna seara!am si eu o problema bunicul meu a murit de 3 luni si vrem sa deschidem succesiunea dar pe lângă titlu de proprietate mai avem si alte terenuri ... (vezi toată discuția)