avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate came_vasile

Activitate came_vasile

Buna ziua,

Multumesc pentru raspunsuri.

Nu am domiciliul la adresa respectiva si nu sunt inregistrata nici in cartea de imobil.

M-am gandit ca vecinul va demonta si celalalt brat (ceea ce a si facut intre timp), asa ca am facut cateva poze imediat dupa incident pentru a avea probe.

Pe langa presedintele blocului, martor ar mai fi fratele meu care a vazut cand isi ridica vecinul fierul in casa. Insa nu il pot cita in instanta pentru ca e parte interesata.

Am fost la sectia de politie pentru a face plangere, dar mi s-a spus ca echipajul, care va face constatarea, va clasa cazul, in final, ca fapta neintentionata si nu m-ar ajuta cu nimic. Am apelat si la politia locala pentru sesizare si am primit acelasi raspuns.

Geamul este de tip termopan, este destul de mare si abia ce l-am pus toamna trecuta.

Singura solutie ar fi solicitarea prejudiciului in instanta, dar nu mi-e clar daca pot pretinde acest lucru atata vreme cat casa nu e pe numele meu. Sau pe numele cuiva in viata.

Multumesc,
Camelia Vasile
Buna seara,

Va contactez in legatura cu un incident domestic care a survenit din cauza unui uscator de rufe montat pe fatada blocului.

Concret, vecinul de la etajul superior are montat pe fatada balconului un uscator de rufe cu 2 brate metalice. VIneri seara, bratul stang al acestei instalatii s-a rupt, s-a balansat pe corzi si mi-a spart geamul exterior din partea dreapta a balconului. Din pacate, vecinul nu colaboreaza si sustine ca geamul nu s-a spart din vina lui.

Am chemat presedintele blocului pentru constatare, iar acesta mi-a confirmat ca vecinul este responsabil si va trebui sa ma despagubeasca.

Stiu ca in prezent aceste uscatoare sunt ilegale conforml HCL 22/29.03.2007 (Bucuresti sector 4).

Solutia pentru aceasta problema ar fi chemarea in judecata. Intrebarea mea este daca sunt indreptatita sa procedez in acest fel in conditiile in care succesiunea apartamentului nu este facuta (apartamentul este pe numele bunicului decedat).

Va multumesc anticipat pentru raspuns si va stau la dispozitie pentru eventuale informatii suplimentare.

Cu stima,
Camelia Vasile
Buna seara,

Va contactez in legatura cu un incident domestic care a survenit din cauza unui uscator de rufe montat pe fatada blocului.

Concret, vecinul de la etajul superior are montat pe fatada balconului un uscator de rufe cu 2 brate metalice. In aceasta seara bratul stang al acestei instalatii s-a rupt, s-a balansat pe corzi si mi-a spart geamul exterior din partea dreapta a balconului. Din pacate, acesta nu colaboreaza si sustine ca geamul nu s-a spart din vina lui.

Am chemat presedintele blocului pentru constatare, iar acesta mi-a confirmat ca vecinul este responsabil si va trebui sa ma despagubeasca.

Stiu ca in prezent aceste uscatoare sunt ilegale, insa nu gasesc numarul HCL din Bucuresti sector 4.

Solutia pentru aceasta problema ar fi chemarea in judecata. Intrebarea mea este daca sunt indreptatita sa procedez in acest fel in conditiile in care succesiunea apartamentului nu este facuta (apartamentul este pe numele bunicului decedat).

Va multumesc anticipat pentru raspuns si va stau la dispozitie pentru eventuale informatii suplimentare.

Cu stima,
Camelia Vasile