avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Activitate AncaMika

Activitate AncaMika

Multumesc pentru raspuns!

Vom incerca pe cale amiabila, cu dovezile aferente.
In primavara am achizitionat o masina hybrid (doua motoare, benzina si electric ce merg concomitent).
Inainte de a semna actele masina a fost dusa in service pentru inspectie, dar doar pe partea mecanica unde totul era ok, din pacate masina nu poate fi conectata la calculator decat in service autorizat ce detine softul masinii, la momentul respectiv nefiind disponibil niciun service pentru o perioada de 2-3 saptamani, asa ca am cumparat masina doar cu inspectia mecanica.
Acum, sa aflam ca motorul electric este pe "moarte" si ca mergem pe riscul nostru cu ea, inlocuirea bateriei costand 4500 euro, cam cat am dat pe masina.
Din parametrii/istoricul masinii, noi putem dovedi daca erorile si starea bateriei erau deja precare dinainte de semnarea actelor de vanzare/cumarare.
Exista vreo posibilitate prin care sa depunem plangere penala impotriva vanzatorului, demonstrand ca motorul electric era deja stricat, apeland la viciile ascunse in momentul cumpararii ?

Multumesc!
La inceputul anului universitar 2016-2017, mi-am platit restantele aferente materiilor ce trebuia sa le refac, o suma de 1500 lei. In luna Noiembrie a trebuit sa imi intrerup/inghet anul universitar, cererea a fost aprobata dar in momentul acela nu imi statea gandul la banii deja dati catre ei. Acum doresc sa imi recuperez acesti bani, fiind totusi o suma "maricica" dar facultatea imi spune ca acest lucru nu este posibil pentru ca se vor raporta pentru urmatorul an universitar iar eu trebuie sa vin cu dovada/chitanta aferenta acestei sume pentru a demonstra plata.
Avand in vedere ca eu nu am beneficiat de absolut niciun material didactic si mi-am intrerupt studiile doresc sa imi recuperez banii, nu sa ii tin blocati timp de un an de zile.
Daca facultatea continua sa imi refuze restituirea lor, exista vreo cale legala prin care imi pot recupera suma de 1500 lei ?