avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate Robertipopa

Activitate Robertipopa

Buna ziua,

Va scriu in legatura cu o situatie legata de locul de parcare primit de la ADP S2, in data de 31.12.2020.

Zilele trecute am primit prin posta o recomandata, prin care mi se cer niste documente pentru actualizarea bazei de date, in termen de 10 zile de la primirea acestora.

Pregatesc toate actele cerute:

- contract de inchiriere, (care este al lor), cumva trebuia sa il aiba;
- autorizatia de parcare emisa de ADP S2(documentul lor pe care ar trebui sa il aiba);
- certificatul de inmatriculare al autoturismului pe care il am in contractul de inchirere inchiat cu ADP S2 cu ITP valabil;
- asigurare auto valabila;
- carte de indetitate;
- adeverinta de la Asociatia de Proprietari care sa certifice faptul ca locuiesc la adresa mentionata;

Pregatesc toate actele de mai sus, plus contractul de comodat in baza caruia am obtinut locul de parcare in data de 31.12.2020, masina fiind pe leasing si este in proprietatea societatii la care imi desfasor activitatea, in sectorul 3, ajung la ghiseu cu documentele si mi se spune ca avem o problema!

Intreb care este problema? Problema este ca anul trecut conform HCL 260 din data de 26.08.20021, daca masina nu este inmatriculata pe sectrul 2 si este inmatriculata pe orice alt sector sau zona, respectiv 3 in cazul de fata, nu mai pot beneficia de loc de parcare. In cap 2, al 3 se incerca o explicare a ceea ce am scris mai sus, dar nu mi se pare absolut deloc logica: [ link extern ]

Ma poate ajuta cineva cu o recomandare/sfat/parere in legatura cu aceasta situatie? Au dreptul sa inceteze contractul si sa ma lase fara loc de parcare in conditiile in care din partea mea nu s-a schimbat absolut nimic: nici masina, nici proprietar, nici faptul ca nu as locui la adresa, am asigurare valabila, am ITP valabil, (taxa platita pe un an de zile), practic cu aceleasi acte cu care am reusit sa obtin locul de parcare in anul 2020? Este abuziva aceasta noua regula?

Va multumesc anticipat pentru suport!



Buna seara!

Am o speta asemanatoare cu cea de mai sus. Ideea este ca azi, am primit prin posta rezolutia de clasare a dosarului. Inteleg ca este o perioada de 20 de zile in care pot depune contestatie, lucru, pe care evident nu il voi face. Mentionez ca in acest moment am dovada si pot conduce. Cand mi se suspenda dreptul de a conduce, pe ce perioada, pentru ca in rezolutia primita nu se specifica nimic in acest sens? Multumesc anticipat pentru raspuns
Buna ziua,

Am primit instiintare acasa, de la tribunal, ca dosarul se claseaza si am dreptul sa depun contestatie timp de 20 de zile. Evident ca nu voi depune contestatie, ceea ce vreau sa stiu, este care sunt urmatorii pasi din acest moment. Dupa trecerea celor 20 de zile, voi primi o alta intiintare? Cand si daca mi se suspenda dreptul de a conduce? Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna seara,

Au trecut 4 luni si 1 saptamana de la eveniment. Zilele trecute am fost la Udristei, am vorbit cu politistul care a instrumentat dosarul si mi-a comunicat ca de la el a plecat cu propunere de clasare, acum aproximativ 3 saptamani. Dosarul am inteles ca acum este la Tribunalul de pe langa judecatoria unde s-a petrecut evenimentul. As vrea sa merg la tribunal sa aflu ce procuror instrumenteaza dosarul sa ii ofer toate informatiile de care are nevoie pentru a putea concluziona dosarul. Ce parere aveti, este ok sa merg la tribunal, sa discut cu acesta?
Multumesc pentru ajutor.
Va dura 3-4 luni dupa perioada de 90 de zile in care persoanele implicate pot depune plagere, sau 3-4 luni cu tot cu acea perioada ?
Nu s-a retinut plecarea de la locul accidentului, pentru ca eu deja aveam semnat acordul amiabil cu celalalt sofer.
Buna ziua. La inceputul lunii Decembrie, anul 2016, am avut un accident rutier. Nu am acordat prioritate si un alt conducator a intrat in mine, pe scurt sunt vinovat. Am incheiat cu celalalt conducator auto certificatul de constatare amiabila si teoretic rezolvasem problema. Practic lucrurile stau cu tot altfel, deoarece in masina mai eram cu 2 persoane, care dupa 6 ore de la intamplarea evenimentului s-au dus la spital sa isi faca un control de rutina si au declarat ca au avut accident auto. Desi in urma investigatiilor a reiesit ca cele 2 persoane nu aveau nimic, au dat declaratie si la politie ca nu depun plangere, eu am ramas fara persmis de conducere, momentan am dovada si mi s-a dat inceperea urmaririi penale. Ma intereseaza care este perioada de solutionare pentru un astfel de caz? Exista posibilitatea sa nu mi se suspende permisul sau ca acest caz sa se solutioneze mai rapid?