avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate neagualina

Activitate neagualina

atat ambasada cat si primaria comunei de unde aoartin refuza sa imi elibereze certificatul de nastere romanesc deoarece copilul este nascut in timpul casatoriei cu fostul sot.Eu am de la registo civil o sentinta judecatoreasca precum ca nu exista posibilitatea ca acel sot sa fie tatal copilului.dar nu se ia in considerare in romania.Eu aici in Spania la registru civil i-am schimbat numele pe certificatul de nastere spaniol se numeste acum ca mine dar in romania nu mi se accepta imi spun ca am divortat gresit ca trebuoa sa divortez la judecatorie si mu la notar si sa includ acest copil in divort pentru ca fostul sot sa il nege.eu nu am stiut lucrul acesta.
avem impreuna o fata pe ea am incluso in divort dar baiatul nu deoarece la tata are liniuta ,dar ii poarta numele
Buna ziua.am divortat la notar in bucuresti anul trecut.In timpul casatoriei Am dat nastere unui baietel in anul 2009 in spania copilul nu are tata biologic a venit accidental ....dar a luat numele sotului in 2011 l-am dus in romania am incercat pe toate caile eliberarea certificatului de nastere romanesc dar in tot momentul mi-a fost ceruta hotararea de divort.am divortat la notar de comun acord .problema este ca nu am stiut ca in divort trebiua inclus si baietelul si negat de catre fostul sot .ce pot sa fac acum dupa toate acestea copilul are deja 7 ani si nu este primit la scoala nu are medic si nici nu il pot lua cu mine in spania .va rog din suflet ajutatima!!!!