avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate Vlahul

Activitate Vlahul

Răspuns la discuția Accident de munca
Desigur ca am prezentat acest card,dar au cerut si adeverinta de aceea sunt putin confuz.
Răspuns la discuția Accident de munca
Cred ca asa ar fi trebuit, sa primesc concediu de la medicul de la urgenta,dar probabil ca nu a dorit.Lasand asta in seama dr.de familie.
Au cerut adeverinta de familie pentru ortoped si concediu medical la dr. de familie.
Desigur au cerut si cardul de sanatate....atat ortopedul cat si dr.de familie,eu unul nu mai inteleg nimic.
Răspuns la discuția Accident de munca
Astazi am depus sesizare la ITM,am anexat hartia de la UPU si concediu medical.Am prmit si nr de inregistrare,timp de raspuns este de 30 de zile(cred ca pana atunci voi fi dat si afara).
Lucrez la calculator,relatii clienti,deci nu puteam sa fac nimic,oricum aveam atat durere incat nu puteam sa ma imbrac,umarul era distrus,fractura de trohiter(humerus).

Va tin la curent.
O zi buna!
Răspuns la discuția Accident de munca
Multumesc mult pentru grija acordata,sper sa ma pot recupera repede.

Precizez ca am hartia de la UPU cu diagnosticul si procedura folosita la urgenta,si radiografiile.
Voi anexa aceasta la sesizarea pe care o voi face la ITM.
Problema este ca nu am putut sa ma deplasez la medic sa cer concediu inca din prima zi,si doctorul de familie nu poate sa-mi dea concediu din urma.(inca eram sub asediu durerii,nu puteam sa ma imbrac)am ajuns abia dupa 3 zile la dr. de familie.
Deci am trei zile de absente nemotivate,plus ca adeverinta de salariat am primit-o abia in a 6 a zi.
Acum m-au amenintat ca ma dau afara,fiindca am absente nemotivate,asta dupa ce am acuzat "formidabilul departament HR" ca nu au putut sa emita o adeverinta care in mod normal se ofera pe loc.

O sa va tin la curent cu demersul si rezultatul obtinut.

Va multumesc tuturor pentru sfaturile prompte si ajutorul primit.
Răspuns la discuția Accident de munca
Doresc sa multumesc pentru raspunsul dvs. promt si la subiect.

Am beneficiat de asistenta medicala doar la urgenta,imediat dupa ce a avut loc accidentul,doctorul de garda punand la loc bratul iesit din umar,cu fractura de trohiter.A reusit foarte greu,avand masa musculara mare si muschiul contractat din cauza durerii ingrozitoare.A fost nevoie de anestezie generala,pentru succesul acestei proceduri.
Dupa aceasta procedura,am primit indrumarea sa merg la o policlinica judeteana pentru control si medicamentatia adecvata.
Am primit o nota cu toate actele care erau necesare la policlinica,concediul medical de la medicul de familie,bilet de trimitere si adeverinta de la locul de munca.
Insa nu am putut ajunge la ortoped din lipsa acestei adeverinte.
Am trei zile de absente nemotivate si am fost amenintat ca o sa fiu dat afara,fiindca nu am primit concediu pe zilele din urma,cand inca nu primisem adeverinta de la locul de munca.
Mentionez ca timp de 7 zile nu am putut sa merg la doctorul ortoped,din lipsa adeverintei,avand dureri foarte mari si fiind imobilizat,fara posibilitatea de a ma deplasa.
O sa ma deplasez la ITM sa fac o sezizare,dar daca o sa-mi desfaca contractul de munca,mai beneficiez de indemnizatie?
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Accident de munca
Mentionez ca nu am primit adeverinta de salariat,decat dupa 5 zile,fapt care m-a adus in imposibitatea de-a beneficia de concediu medical in aceste zile.
Mai mult,nu am putut sa ma prezint la medicul ortoped fara aceasta adeverinta,sa beneficiez de asistenta medicala si tratament medicamentos,avand dureri foarte mari.
Abia dupa primirea adeverintei am putut sa merg la doctorul ortoped pentru consult si trarament.
Dupa un schimb de replici privind situatia in care cei de la HR nu au trimis aceasta adeverinta,si faptul ca nu este un AM,am fost amenintat ca am trei zile absente nemotivate si o sa fiu dat afara.

Rog un sfat si ce trebuie sa fac sa beneficiez de drepturile legale dintr-un AM.
Am cazut pe gheata si am fractura de trohiter,mentionez ca transportul era asigurat de firma unde lucrez cu voucher,am coborat din taxiu in fata blocului unde stau,si am alunecat pe gheata.Este acesta un accident de traseu?cei de la firma au zis ca nu este un accident de munca!
Va rog sa-mi acordati cateva informatii si unde sa ma adresez.