avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Activitate t_iulya

Activitate t_iulya

Multumesc pentru raspunsurile dv.
dupa ce am citit legea - articolul indicat "Perioada concediului pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1), art. 6 si 10 constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta" mie mi se pare ca ar trebui sa fie luata in calcul si aceasta perioada. OUG mai are cumva si alte completari sau nu se aplica perioadei 2010? pentru ca mie mi se spune argumenteaza de catre departamentul Resurse Umane ca pentru perioada 2010 - 2012 cei doi ani de Concediu de Crestere a Copilului sunt luati in considererare doar la pensie.. iar perioada 2014 - 2016 este luata in considerare ca vechime in munca in prezent. Nu inteleg aceasta diferentiere pe concedii de CCC. Va multumesc
Buna ziua,

Va deranjez cu urmatoarea problema.
Lucrez in mediu bugetar din 2004 pana in prezent. In aceasta perioada am avut doua concedii de cresterea copilului in 2010 - 2012 si 2014 - 2016. Intrebarea mea este legata de vechimea in munca.
De la departamentul resurse umane mi s-a spus ca aceste perioade nu sunt considerate vechime in munca (se aduna ca vechime la anii de pensie). Pentru ca aceste perioade nu sunt luate in considerare in prezent imi sunt afectate gradul salarial precum si zilele de concediu aferente. Mentionez ca totusi in decizia de revenire la locul de munca din 2016 se mentioneaza intreaga vechime dar ca si grad de salarizare raman pe gradul aferent anilor mai putini.
Va multumesc