avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate ancus27

Activitate ancus27

An6ra46 a scris:

Dar ce sens mai are casatoria, daca deja anticipati un divort?


:), asa-i, doamna draga! doar ca cine se arde cu ciorba, sufla si-n iaurt!
xlad a scris:

Alegeți separația de bunuri și păstrați casa ca bun propriu (și construcția nouă - cel puțin în prima fază - e mai greu la partaj și prin judecată)...

Art. 312

Regimurile matrimoniale

(1) Viitorii soţi pot alege ca regim matrimonial: comunitatea legală, separaţia de bunuri sau comunitatea convenţională.

(2) Indiferent de regimul matrimonial ales, nu se poate deroga de la dispoziţiile prezentei secţiuni, dacă prin lege nu se prevede altfel.


Va multumesc
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Se poate face o conventie matrimoniala si chiar ar fi indicat.


Va multumesc!
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.

As aprecia daca mi-ati da o clarificare: pentru aceasta casa, eu voi fi cea care va sustine financiar, in prima faza cel putin, cea mai mare parte din cheluielile de constructie. in cazul unui divort, as face proba acestor plati, sa zicem ca se face un cont comun in care fiecare depune o suma de bani si din el se plateste constructorul, atunci partajul s-ar face diferentiat, corect?
daca se aplica ideea de mai sus, atunci recurgerea la o conventie matrimoniala nu si-ar mai avea rostul, asa-i?

va multumesc
Stimati domni,
Am in proprietate o casa cu teren dobandite prin act de vanzare cumparare. Intentionez sa ma casatoresc si impreuna cu viitorul sot sa daramam casa si sa construim una noua. Va rog, ati putea sa ma sfatuiti cum sa ma protejez din punct de vedere juridic in eventualitatea unui nefericit divort?
Trebuie sa mentionez ca parintii si fratele meu sunt in viata.

Va multumesc anticipat