avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate AndreeaC90

Activitate AndreeaC90

Răspuns la discuția Divort violenta domestica
Buna seara!
Conversatia a avut loc saptamana trecuta pe data de 16.03, dupa un scandal provocat de el. Am inregistrare audio care atesta acest lucru. In seara aceea am mers la politie eu, mama si fratele meu si am depus plangere. A doua zi ne.a chemat de urgenta politistul de proximitate pentru a discuta si a sfatuit.o pe mama sa faca plangere penala impotriva lui, eu si fratele meu dand declaratii de martori. Va multumesc mult!
Buna ziua
V-as ruga daca se poate să ma ajutati cu niste sfaturi legate de situația mamei mele, care doreste sa divorteze de tatăl meu, o persoana alcoolica si un om foarte violent. In momentul actual locuim toți in aceeasi casa - eu, fratele meu ambii majori, mama si tata, ei doi fiind copropietarii imobilului.
Situația familiei noastre este foarte delicata, asa cum va spuneam este un om agresiv mai mult verbal si emotional decat fizic, nu exista zi in care sa nu jigneasca, sa nu injure, sa nu tipe, sa nu ameninte cu moartea atat pe noi cat si pe oamenii cu care intra in contact. Comportamentul lui nefiind influentat numai de bautura, face scandal fara sa aiba un motiv intemeiat. Viata noastra este de cosmar si asa a fost de cand ma stiu.
De curand am fost martora unei convorbiri la telefon pe care tatal meu a purtat.o cu un individ caruia ii spunea ca i.a dat banii ca sa ne ucida si ca ar face bine sa isi tina partea de invoiala. Parea ca se tocmeste in telefon cu el, moment in care i.a zis acelei persoane ca are bani in banca si nu reprezinta o problema pentru el.
Va spun sincer ca atat eu cat si mama suntem disperate! Ne este frica sa stam in prezenta lui, sa stam cu el in casa... nu stiu ce sa mai fac, cu ce sa o mai ajut!!! Nu pot sa plec nici unde, stau cu teama ca o las singura cu el in casa! Stam cu usa ferecata... Va implor sa ne ajutati!
Divortul, ne permitem oarecum sa il platim, insa cand vine de partaj... nu dispunem de bani ca sa rezolvam aceasta problema. Ideea este ca nu mai putem sa convietuim impreuna deoarece tatal meu este foarte instabil psihic si va spun sincer ne temem pentru vietile noastre.
Dupa ultimul scandal, mama a depus o plangere la politie si de asemenea am luat legatuta cu o asociatie impotriva violentei in familie, dumnealor oferindu.ne consultanta juridica pentru obtinerea unui ordin de protectie.
Din cate am inteles divortul este partea usoara, greul venind o data cu partajul, neputandu.ne permite nici macar taxa de partaj- cei 5% din valoarea imobilului. Este o suma mult prea mare pentru noi.
O alta problema o constituie si convingerea martorilor sa depuna marturie, deoarece se tem de reactia tatalui meu. Lucru pentru care nu ii pot condamna dat fiind faptul ca au primit atat amenintari cu moartea dar si au fost cazuri in care au fost agresati fizic de acesta.
Va implor din suflet sa ne ajutati, ce facem cu el? Ce facem cu casa? Ce putem face?