avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Activitate miculjunior

Activitate miculjunior

Intentionez sa infiintez un SRL,insa am doua nelamuriri:

1. Apartamentul in care doresc sa inregistrez sediul social este pe numele bunicii si al mamei.Necesita semnaturi de la amandoua?Intreb deoarece bunica locuieste de multi ani la tara.

2. De la ce vecini am nevoie de aprobari daca apartamentul este situat la parter?Vecinii de deasupra nu mai locuiesc aici,apartamentul este gol.Mentionez ca nu imi desfasor activitatea acasa,doresc doar ca sediul social sa fie aici.
Buna seara!Doresc sa imi deschid in curand o agentie imobiliara.Sunt incepator,nu am lucrat niciodata pe aceasta nisa,insa totodata am si o nelamurire.
De exemplu,daca un client doreste sa isi vanda apartamentul cu 33.500 E,iar eu reusesc sa il dau cu 35.000,pot renunta la comision si sa incasez doar 1.500 E pe care i-as pune peste pretul cerut de client?
Daca este legal,ce lege ar permite acest lucru?
Mentionez ca doresc ca totul sa fie 100% legal pentru a plati datoriile catre stat si a fi perfect in regula.
Multumesc
Am citit in presa ca exista fonduri de investitii care cumpara in tara noastra diferite bunuri imobiliare(terenuri,ferme etc).Din ce am retinut,si sper ca am retinut bine,ei au filiala aici sau o firma prin care efectueaza aceste achizitii.Cum gasim aceste firme prin care lucreaza ei pentru a le face oferte?
Ma intereseaza cum pot gasi investitori cu potential financiar serios in vederea achizitiei terenurilor,atat intravilane,ca si agricole.
Pe site-urile de anunturi nu cred sa fie direct investiorul.Asa ca prefer sa nu lucrez cu intermediari,agentii ci direct cu cumparatorul.
Prin urmare,cum pot fi gasiti acesti investitori?
Intentionez sa intru pe piata imobiliara.Problema este ca nu am timp sa fac acel curs de broker imobiliar,iar durata mi se pare cam mare 2-3 luni.
Pot detine agentie sau pot intermedia contracte imobiliare fara acel curs?
Neavand acel curs,ce sanse am sa intermediez vanzari imobiliare?
Răspuns la discuția Infiintare agentie imobiliara
Va multumesc frumos pentru raspuns.Este bine atunci,daca nu cere asa ceva.Insa trebuie sa angajez pe cineva care l-a absolvit sau imi pot desfasura activitatea si fara curs?
Buna ziua! Intentionez sa imi infiintez o agentie imobiliara.Este musai sa fac acel curs de calificare?Spun asta deoarece nu am timpul necesar pentru a-l parcurge.
Se poate face online(curs+verificare)?
Buna seara! In curand doresc sa imi deschid o agentie imobiliara.Pe langa apartamente,case,doresc sa ma ocup si de terenuri,cladiri etc.
Cum pot gasi investitori interesati sa cumpere asa ceva(terenuri,cladiri,ferme)?Exclus site-uri de anunturi,caci nu cred ca un investitor care detine sume mari de bani alocate investitiilor,intra pe acolo.
Am auzit ca sunt agentii care au contract de exclusivitate cu investitori,insa nu stiu cum si unde pot gasi si eu asa ceva.
Va multumesc anticipat!
Va multumesc frumos domnule gigipopa.Doresc sa fac acest curs imediat dupa terminarea examenelor prin urmare,timp voi avea destul toata vara.Sper sa accepte si studenti,caci am vazut ca multe cursuri de calificare sunt mai mult pentru someri.
Buna ziua!Intentionez sa imi deschis o agentie imobiliara,in paralel fiind si student.Din cate am inteles,trebuie sa urmez un curs care sa ateste faptul ca pot profesa ca broker imobliar.Intrebarea este daca pot face acest curs de calificare fiind inca student?:)