avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters426144

Activitate ContSters426144

apartamentul sotului provine din partea familie lui(doar banii) , nu este specificat in contractul de vanzare cumparare.
Iar apartamentul parintilor mei cu uzufruct ,sotul are dreptul jumatate?daca sunt trecuti toti 4?
pai si apartamentul parintilor mei ce se intampla cu el?sunt disperata,nu vreau sa ii las pe drumuri ,ei stau acolo in apartamentul lor,numai ca in contractul de vanzare cumparare la notar am facut uzufructul (adica pana ''mor'' ei, parintii mei, noi sa nu ii dam afara din casa,ceva de genul acesta) proprietari fiind eu si sotul meu ,nu cred ca ma-m exprimat eu destul de bine povestiind.
in total sunt 2 apartamente .
Primul apartament cumparat dupa nunta provine din banii fratelui sotului ,am cumparat cu banii jos un apartament ,avem un contract de vanzare cumparare ,sotul s-a dus singur la notar ,pe mine nu ma luat sa semnez nimic.Dar in contract scrie si numele meu.
Iar al doilea apartament provine de la parintii mei , avem un contract de vanzare -cumparare si suntem trecuti toti 4numai ca parintii mei sunt cu uzufructul viager deci numai sunt proprietari pe deplin ?
Asta e dilema mea ce se intampla cu apartamentul parintilor mei?
da,contract de vanzare cumparare.
Buna ziua!
As avea si eu o intrebare..M-am casatorit in anul 2012, iar in anul 2013 fratele sotului l-a despagubit pe sotul meu si i-a dat suma de 41ooo de mii de euro, noi ne-am luat un apartament cu 2 camere.In acte suntem trecuti amandoi ..Intre timp parintii mei au cumparat un apartament cu 2 camere si ne-au trecut in contractul apartamentului si pe noi (eu si sotul)iar parintii mei uzufructul viager adica suntem 4 in contract .Intrebarea mea este: daca divortez,sotul meu are dreptul la casa parintiilor mei?Care sunt procedurile partajului ?astept va rog un raspuns!