avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 418 soluții astăzi
Forum Activitate ghindaf

Activitate ghindaf

am castigat un proces impotriva unei persoane iesite la pensie, care, trebuie sa-mi restituie 6500 de lei, dar refuza. ce pot face?multumesc
Da, Franta. Ea spune ca munceste, dar nu stiu sigur. Suma e f mare. Bunuri cu siguranta nu are pe numele ei

Multumesc din nou

gi-jane2 a scris:

si acum a platit aproape 2 rate.

poate totusi, plateste..
daca nu si suma e impoartanta, o puuteti executa si in strainatate. stiti in ce tara e si daca lucreaza sau are bunuri ?



Este plecata din Romania....

Multumesc

gi-jane2 a scris:

persoana e angajata ? i se poate pune poprire pe salariu.
Termenul de 3 ani, curge de la data scadenta, fiecare plata intrerupe termnul de prescriptie.


am imprumutat cuiva o suma de bani si avem contract notrial care prevede faptul ca in fiecare luna imi va platii rata,
persoana a platit decat 2 rate la inceput, apoi 1 an de zile aproape n-a platit nimic si acum a platit aproape 2 rate.

Am inteles ca se poate prescrie dupa 3 ani de neplata, ceea ce nu stiu este daca sunt 3 ani de la data actului notarial sau de la ultima rata platita?

totodata ce se poate face daca persoana nu plateste? Am inteles de la notar ca ii pune oprire pe conturi, dar cred ca este f usor sa jonglezi cu aceste conturi. Mentionez ca persoana in cauza nu are detine bunuri.

Multumesc
Detin un apartment cu un uzfruct viager, iar in contract nu se specifica nicio alta clauza ( cum ar fii cea de intretinere de ex). Uzulfruct locuieste singur in proprietate si nu isi plateste datoriile la intretinere care ,in timp, au strans o datorie seminificativa.

Exista vreo modalitate de a o obliga la asi platii propriile datoriile pe care le acumuleaza / recupera banii pe care ii platesc lunar?
Răspuns la discuția uzufruct viager
multumesc foarte mult pt raspuns, sunteti de un real ajutor.
Discuție uzufruct viager
detin un apartament ce are o clauza -un uz fruct viager, care are doar drept de sedere nu si de intretinere. in contract nu este mentionata nicio clauza de intretinere. In respectiva locuinta locuieste doar uzul fruct, care refuza a platii intretinerea. Ce se poate intampla daca aparatmentul ajunge sa fie vandut de catre stat pt a-si recupera datoria? si ce se intampla cu uzul fruct in cazul unui nou proprietar?
tata a murit, iar mama lui sustine ca are drepr de mostenire dupa averea tatalui. avarea este in timpul casatoriei cu mama, iar eu sunt unicul mostenitor. are vreun drept mama lui?
Răspuns la discuția uzfruct viagent
nu este precizat niciun termen.
Discuție uzfruct viagent
bunica vinde casa tatalui si fratelui meu cu clauza ca ea este uzfruct viager. CONTRACTUL ESTE E VANZARE CUMPARARE, iar ea semneaza ca a primit suma X pt casa. Proprietarii casei, tatal si fratele meu, mor, eu ramanand singurul mostenitor al tatalui. ce drepturi are bunica ca si uzfruct viager dupa moartea fiului ei, propriatar?