avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 403 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzfruct viagent
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzfruct viagent

bunica vinde casa tatalui si fratelui meu cu clauza ca ea este uzfruct viager. CONTRACTUL ESTE E VANZARE CUMPARARE, iar ea semneaza ca a primit suma X pt casa. Proprietarii casei, tatal si fratele meu, mor, eu ramanand singurul mostenitor al tatalui. ce drepturi are bunica ca si uzfruct viager dupa moartea fiului ei, propriatar?
Cel mai recent răspuns: ghindaf , utilizator 16:03, 5 Aprilie 2017
Depinde de clauzele din contractul de v-c, în sensul dacă uzufruct este cu termen sau nu..
nu este precizat niciun termen.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bunicii mei au avut doi copii. bunicii mei i-au facut ... Bazy Bazy Buna ziua. Bunicii mei au avut doi copii.Bunicii mei i-au facut un contract de vanzare/cumparare cu clauza de intretinere si uzfruct viager fiului cel ... (vezi toată discuția)
Ctr mostenire sau ctr vanzare-cum cu clauza de intretinere ? jery jery Buna ziua Ma confrunt cu o problema si v-as fii tare recunoscatoare daca m-ati putea ajuta . Problema sta in felul urm : tatal si bunicul meu ( tatal ... (vezi toată discuția)
Bunurile proprii dobandite prin mostenire pot fi lasate la randul lor prin testament? medeea77 medeea77 Buna ziua! Ma confrunt cu urmatoarea situatie juridica: Bunicul meu (91 de ani) a mostenit anumite bunuri in urma cu 6 luni, in acest sens existand un ... (vezi toată discuția)