Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzfruct viagent
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzfruct viagent

bunica vinde casa tatalui si fratelui meu cu clauza ca ea este uzfruct viager. CONTRACTUL ESTE E VANZARE CUMPARARE, iar ea semneaza ca a primit suma X pt casa. Proprietarii casei, tatal si fratele meu, mor, eu ramanand singurul mostenitor al tatalui. ce drepturi are bunica ca si uzfruct viager dupa moartea fiului ei, propriatar?
Depinde de clauzele din contractul de v-c, în sensul dacă uzufruct este cu termen sau nu..
nu este precizat niciun termen.