avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate iooandrey

Activitate iooandrey

Pentru parasirea zonei carantinate
Am fost oprit de catre un agent si un jandarm deoarece am parasit zona carantinata dar avand declaratie. Am fost lasat sa trec dar am primit prin posta un proces verbal cu amenda de 1000de lei din partea jandarmului in care este mentionat ca nu am fost de fata si este semnat doar de catre el. Nu mi sa comunicat cand am fost oprit despre acest proces verbal , mai mult de atat agentul de la politie care era cu jandarmul mi a verificat declaratia si actele si ma lasat sa trec.

Ce sanse sunt in instanta de a castiga ?
mi-a fost suspendat permisul de conducere pe o perioada de 30 zile , am facut contestatie si l-am recuperat cu certificatul de grefa.
Intrebarea mea este : daca instanta da o hotarare definitiva si pierd , am 15 zile la dizpozitie sa depun permisul la serviciul rutier. In cele 15 zile am dreptul sa conduc?
Răspuns la discuția Ce este \"comunicare adresa\"?
Plangerea am depuso in original si copie deoarece persoanele de la judecatorie au zis ca nu trebuie 2 originaluri. Am depus si copie dupa buletin si procesul verbal in original . Nu inteleg ce lipsteste. Ce parere aveti?
Am depus in urma cu putin timp o contestatie la judecatorie impotriva unui agent care mi-a retinut permisul pe 30 de zile . In contestatia respectiva am depus peocesul verbal si plangerea in original si copie ( tot ce mi-au zis autoritatile de la judecatorie) .
Dupa cateva saptamani am primit acasa un plic prin posta care contine o foaie pe care scrie "comunicare adresa" si mai in jos "in legatura cu dosarul avand datele de identificare de mai sus , in calitate de petent, va comunicam ca in termen de 10 zile , sub sanctiunea anularii cererii , aveti de indeplinit obligatiile de mai jos:
B . Obligatia de a indica urmatoarele:
Depuneti documebtele solicitate si inscrisurile doveditoare intr-un exemplar pentru instanta si cate un exemplar pentru fiecare parte, cf. art. 150Ncpc

Nota: sub sanctiunea anularii cererii, in termen de 10 zile sa depuneti dovezile pe care se sprijina fiecare capat de cerere.

In situatia in care o parte din obligatii le-ati indeplinit pana la data primirii prezentei, va rugam sa indepliniti si celelalte obligatii ce v-au fost puse in vedere pana la termenul precizat.


Intrebarea mea este: ce trebuie sa fac? Cum procedez?