avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 382 soluții astăzi
Forum Activitate bluehillday

Activitate bluehillday

buna ziua. care este termenul maxim prin care o institutie a statului trebuie sa-ti elibereza o adeverinta in urma depunerii unei cereri scrise?
iti multumesc ca ai incercat sa-mi dai un raspuns de data asta. tatal meu a murit in 2007,l-am cunosct putin,tinand cont ca parintii mei s-au despartit cand aveam 4 ani si dupa l am vazut foarte rar. nu am beneficiat niciodata de pensie alimentare din motiv ce mama mea nu a contestat niciodata acest lucru pentru a nu i face rau lui tinand cont ca nu era in stare cu dependenta si practicile lui. nu am tinut legatura cu bunicii din momentul ala,nu era momentul. cat timp a trait unchiul meu, nu am avut nici o pretentie la mostenire ani la rand,a ramas el in acea casa. dar acum ca eu sunt singurul nepot de ce nu? am aflat tarziu,pentru ca nu am tinut legatura dupa acel moment.oricum nu voiam sa intru in delatii personale dar am ajuns sa o fac. primesc informatii contradictorii de pe diferite forumuri nu doar de la useri obisnuiti ci si de la avocati
nu e o chestiune familiala si personala, daca asta ati inteles ai citit degeaba. si daca as fi nu v-ar privi pe dvs acest aspect asa ca daca nu puteti oferi niste informatii folositoare va invit sa nu mi raspundeti.s sa va gasiti un alt loc pentru ''judecati personale'' si cancan.sii, da . ma astept sa fiu anuntat de catre un birou notarial sau o entitate juridica, daca in urma deschiderii unei mosteniri eu sunt mai indreptatit din punct de vedere legal la o mostenire decat o alta persoana ce o cere. adica,sunt direct implicata. mi se pare de minim simt logic ,sa fiu anuntat. pana la urma urmei am acelasi nume de familie cu bunicii mei spre deosebire de persoana ce cere mostenirea ce nu imparte nici acelasi nume de familie. si nimic nu schimba lucrul asta, nu e ca si cum nu as fi putut gasi in vreun registru si sa fiu anuntat printr o metoda oficiala. si consider ca autoritatea juridica are obligatia sa anunte posibilele parti implicate de acceptarea sau respingerea mostenirii inainte de o acorda altor rude mai indepartate din punct de vedere legal
bluehillday a scris:

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Deschiderea succesiunii se intampla la momentul mortii celui succedat prin deces se dechide succesiunea.
Nu cred ca sunteti interesata de acest moment decat prin prisma prevederilor art. 1103 C.Civ.
DEZBATEREA succesiunii, ce cred ca va intereseaza defapt, are loc la momentul cand cineva interesat o solicita fie la un notar fie in instanta.
V-am raspuns, cred, si la intrebarea privind clasa indreptatita.
ORICINE, indiferent de clasa, poate solicita DEZBATEREA succesiunii.
Cu privire la pierderea dreptului la a culege mostenirea, va indic sa cititi CU ATENTIE prevederile art. 1103 C.Civ. care prevede: Art. 1103 Termenul de opţiune succesorală
(1) Dreptul de opţiune succesorală se exercită în termen de un an de la data deschiderii moştenirii.
(2) Termenul de opţiune curge:
a) de la data naşterii celui chemat la moştenire, dacă naşterea s-a produs după deschiderea moştenirii;
b) de la data înregistrării morţii în registrul de stare civilă, dacă înregistrarea se face în temeiul unei hotărâri judecătoreşti de declarare a morţii celui care lasă moştenirea, afară numai dacă succesibilul a cunoscut faptul morţii sau hotărârea de declarare a morţii la o dată anterioară, caz în care termenul curge de la această din urmă dată;
c) de la data la care legatarul a cunoscut sau trebuia să cunoască legatul său, dacă testamentul cuprinzând acest legat este descoperit după deschiderea moştenirii;
d) de la data la care succesibilul a cunoscut sau trebuia să cunoască legătura de rudenie pe care se întemeiază vocaţia sa la moştenire, dacă această dată este ulterioară deschiderii moştenirii.
(3) Termenului prevăzut la alin. (1) i se aplică prevederile cuprinse în cartea a VI-a referitoare la suspendarea şi repunerea în termenul de prescripţie extinctivă.

Acesta era motivul pentru care va spuneam sa mergeti URGENT la un notar si sa formulati o declaratie de acceptare a succesiunii.



nu am vazut raspunsul dvs. la ultima mea intrebare.
am inteles ce-mi spuneti. am mai inteles faptul ca dupa spusele dvs. orice persoana dintr-o clasa inferioara(2,3,4) poate solicita deschiderea succesiunii desi exista o persoana din clasa I care inca nu a facut acest lucru. insa, daca aceasta succesiune incepe la initierea unei persoane din clasa II de exemplu, nu ar trebui anunta-ta printr-o metoda oficiala si juridica cealalta parte/parti implicate si posibile mostenitoare doar pe baza gradului de rudinie,in special daca exista un mostenitor de un grad mai apropiat, unde sa li se dea un termen de prezentare? cum ar trebui ca eu de exemplu sa stiu si sa ma prezint la dezbatarea succesiunii sau sa o accept daca nu am fost anuntat oficial de biroul notarial sau o alta entitate juridica? si pana la urma, nici nu stiu daca aceasta persoana a cerut inceperea succesinii, pot doar banui ca a facut-o. iar daca aceasta succesiune a fost initiata, normal si legal ar trebui ca toata persoanele/rudele implicate sa fie anuntate. altfel eu nu pot ghici in stele ca are loc acest lucru

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Deschiderea succesiunii se intampla la momentul mortii celui succedat prin deces se dechide succesiunea.
Nu cred ca sunteti interesata de acest moment decat prin prisma prevederilor art. 1103 C.Civ.
DEZBATEREA succesiunii, ce cred ca va intereseaza defapt, are loc la momentul cand cineva interesat o solicita fie la un notar fie in instanta.
V-am raspuns, cred, si la intrebarea privind clasa indreptatita.
ORICINE, indiferent de clasa, poate solicita DEZBATEREA succesiunii.
Cu privire la pierderea dreptului la a culege mostenirea, va indic sa cititi CU ATENTIE prevederile art. 1103 C.Civ. care prevede: Art. 1103 Termenul de opţiune succesorală
(1) Dreptul de opţiune succesorală se exercită în termen de un an de la data deschiderii moştenirii.
(2) Termenul de opţiune curge:
a) de la data naşterii celui chemat la moştenire, dacă naşterea s-a produs după deschiderea moştenirii;
b) de la data înregistrării morţii în registrul de stare civilă, dacă înregistrarea se face în temeiul unei hotărâri judecătoreşti de declarare a morţii celui care lasă moştenirea, afară numai dacă succesibilul a cunoscut faptul morţii sau hotărârea de declarare a morţii la o dată anterioară, caz în care termenul curge de la această din urmă dată;
c) de la data la care legatarul a cunoscut sau trebuia să cunoască legatul său, dacă testamentul cuprinzând acest legat este descoperit după deschiderea moştenirii;
d) de la data la care succesibilul a cunoscut sau trebuia să cunoască legătura de rudenie pe care se întemeiază vocaţia sa la moştenire, dacă această dată este ulterioară deschiderii moştenirii.
(3) Termenului prevăzut la alin. (1) i se aplică prevederile cuprinse în cartea a VI-a referitoare la suspendarea şi repunerea în termenul de prescripţie extinctivă.

Acesta era motivul pentru care va spuneam sa mergeti URGENT la un notar si sa formulati o declaratie de acceptare a succesiunii.



nu am vazut raspunsul dvs. la ultima mea intrebare.
am inteles ce-mi spuneti. am mai inteles faptul ca dupa spusele dvs. orice persoana dintr-o clasa inferioara(2,3,4) poate solicita deschiderea succesiunii desi exista o persoana din clasa I care inca nu a facut acest lucru. insa, daca aceasta succesiune incepe la initierea unei persoane din clasa II de exemplu, nu ar trebui anunta-ta printr-o metoda oficiala si juridica cealalta parte/parti implicate si posibile mostenitoare doar pe baza gradului de rudinie,in special daca exista un mostenitor de un grad mai apropiat, unde sa li se dea un termen de prezentare? cum ar trebui ca eu de exemplu sa stiu si sa ma prezint la dezbatarea succesiunii sau sa o accept daca nu am fost anuntat oficial de biroul notarial sau o alta entitate juridica? si pana la urma, nici nu stiu daca aceasta persoana a cerut inceperea succesinii, pot doar banui ca a facut-o. iar daca aceasta succesiune a fost initiata, normal si legal ar trebui ca toata persoanele/rudele implicate sa fie anuntate.
In ce context are loc deschirea mostenirii? Aceasta are loc in mod automat la moartea unei persoane care de exemplu. detine o casa,sau are loc la cererea unor posibili mostenitori? De exemplu, o persoana din clasa II poate sa ceara deschiderea mostenirii si dreptul la mostenire desi exista o persoana din clasa I ? Contextul este ca o persoana din clasa I nu stia despre vreo mostenire,si nici nu a fost anuntata,nici nu a renuntat sau acceptat in scris o mostenire.Daca o persoana din clasa I nu s-a prezentat la timp cand a avut loc succesiunea, pentru ca nu a fost anuntata sau nu stia, aceasta poate pierde mostenirea in detrimentul unei persoane din clasa II? Exista un termen, de la moartea unor persoane si momentul in care iti poti cere mostenirea?
Răspuns la discuția intrebari legate de o mostenire
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Legal, in acest moment, considerand ca nu exista testamente, mostenitori sunt copiii bunicilor, cei trei.
Cum toti trei sunt predecedati, atunci mostenitori sunt copiii acelor copii, nepotii DIRECTI ai bunicilor dumneavoastra.
Inteleg ca sunteti singura nepoata.
In aceste conditii sunteti singura mostenitoare.
mergeti la un notar care are biroul pe raza judecatoriei sub a carei acoperire au avut ultimul domiciliu bunicii si dezbateti succesiunile succesive.
Dupa aceia puteti dona sau vinde mostenirea cui doriti.
Acea nepoata de sora a bunicii NU ARE, LEGAL, NICIUN DREPT DE MOSTENIRE.
Daca buicii au facut un testament au putut lasa cel mult 1/2 din masa succesorala.
MERGETI URGENT ca sa nu se puna problema decaderii din drept conform art. 1103 C.Civ. sau mergeti la orice notar si formulati o declaratie de acceptare expresa a succesiunii.

buna ziua. in primul rand multumesc pentru raspuns

Ati putea va rog sa-mi spuneti conditiile in care as putea fi decazut din drept? Am citit art.1103 din C.civ insa nu am inteles foarte multe. dupa cum am zis,eu nu stiam ca buncii mei au decedat pentru ca nu am tinut legatura de foarte multi ani din motive ce nu au sensul a fi mentionate. insa din ce am vorbit la telefon,cu nepoata de sora a bunicii, am inteles ca ultimul fiu,adica unchiul meu ar fi murit,si din motivul asta m-au sunat.,totodata nu stiu exact anul in care au murit bunicii si ultimul meu unchi,dar voi discuta dinou maine si voi afla. eu nu am cerut drepturile cat unchiul meu a fost in viata,desi aveam acest drept. cu toate acestea ,acum situatia este diferita. mai adaug ca eu nu am fost citat, sau anuntat de catre vreo entitate juridica niciodata ca mi se cuvine vreo mostenire. nu am cerut dreptul la mostenire pentru ca nu stiam ca am acest drept. alt frate nu am, iar verisori/alte rude din partea unui unchi stiu sigur ca nu am, dar din partea ultimului unchi decedat nu stiu prea multe , dar banuiesc ca nu. inca odata, presupunerea mea e ca bunicii mei nu au avut vreun testament, si ultimul unchi a murit recent, si din motivul asta am fost contactat de nepoata de sora a bunicii. ma voi prezenta la un notar asa cum m-ati sfatuit, insa ati putea sa-mi spuneti inca odata in ce conditii se pune problema decaderii din drept? tinand cont ca eu nu am fost anuntat, ca as putea mosteni ceva, sau ca ar trebui sa ma prezint undeva intr-un anumit termen. ar fi putut nepoata de sora sa ceara aceste drepturi la mostenire iar eu pentru ca nu m-am prezentat,desi nu am fost anuntat, sa fi pierdut dreptul la mostenire?

Multumesc.
Răspuns la discuția intrebari legate de o mostenire
raluk0207 a scris:

Tatal dvs era singurul copil al bunicilor?


buna ziua,nu. tatal meu mai avea doi frati,dar acestia sunt decedati si ei , si nu au avut copii . exista posibilitatea ca bunicii mei sa fi lasat testament sau vreun document,asta nu stiu sigur,ramane sa aflu cand ma voi intalni in persoana cu aceasta verisoara,doar ca voiam sa stiu la ce sa ma astept, ce drepturi poate pretinde aceasta verisoara.exista posibilitatea unui document prin care sa fi lasat acestei verisoare casa?,posibil sa fi fost in contact cu ea mai mult decat cu mine. insa daca acesta era cazul, nu cred ca mai eram eu contactat

Buna ziua. bunicii mei din partea tatalui,cu care nu am tinut legatura de multa vreme, au murit recent. tatal meu a murit in 2007,iar astazi am fost contactat de politie,care mi-a dat un nr de contact ,a unei persoane care era nepoata bunicii mele (fiica surorii bunicii),sa-mi spuna ca e a apelat la politie pentru a ma contacta.am sunat sa discut cu persoana respectiva, mi-a spus ca nu mai sunt alte rude in viata,si ca ea a mai fost pe la casa odata sau de doua ori pe saptamana pentru a o ingriji. mi-a spus ca ar vrea sa lase casa fiiului ei,si incepuse sa vorbeasca despre o despagubire si ca ar vrea sa ne intalnim. care sunt drepturile mele in momentul de fata? aceasta verisoara are dreptul la mostenire si daca da in ce proportie?
buna ziua. tinand cont de situatia si legislatia actuala, as putea beneficia de somaj daca in ultimul an nu am avut un loc de munca? eu am terminat studiile de licenta in 2017, si studiile de master anul trecut insa nu mi-am gasit nimic pe domeniu,si nu am fost inregistrat la somaj nici nu am beneficiat de somaj cand am terminat studiile. am trimis un mail catre anofm ,adresa respetiva judetului in care locuiesc iar ei au raspuns printr-un mail ca nu se ofera in prezent somaj pentru absolventi, insa tot nu sunt convins deoarece din diverse surse am auzit contrariul.