avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate mwijng

Activitate mwijng

Ziua buna!
Unicul meu frate a decedat. Acesta avea o sotie si o fiica, ambele in viata.
Sunt aceste persoane (cumnata si respectiv nepoata mea) mostenitori rezervatari fata de mama mea?
Cu alte cuvinte, daca mama imi face testament mie (unicul copil in viata), pot avea si cumnata si nepoata pretentii la mostenire (in calitate de mostenitori rezervatari)?
Multumesc!
Da, matusa traieste.

Multumesc pentru raspuns!
Ziua buna,

Se da urmatoarea situatie: matusa fara copii are 2 nepoti (de frate), dintre care unul decedeaza.
Cine are dreptul la mostenirea matusii:
1. nepotul supravietuitor
2. sotia nepotului decedat
3. copiii nepotului decedat?
Matusa respectiva nu are testament.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Cedare drepturi mostenire
Multumesc pentru raspuns!
Daca facem donatii catre mama dupa ce dezbatem mostenirea vom plati taxe notariale in concordanta cu valoarea donatiei, nu?
Nu stiu cum sa rezolv problema asta intr-un mod care sa nu ne puna la cheltuieli mari....
Buna ziua tuturor,
Adresez o intrebare celor in masura sa ma sfatuiasca in urmatoarea privinta: tatal meu a decedat acum 5 luni. Dimpreuna cu fratele meu si mama mea, dorim sa dezbatem mostenirea pt. casa, locul de veci si niscaiva pamant. Eu si fratele meu planuiseram sa cedam toate drepturile noastre mamei, insa am aflat ieri - din surse destul de credibile - cum ca nu se poate. Ca poate se pot ceda aceste drepturi doar intre rude de acelasi grad (eu fratelui / viceversa) sau "la vale" (eu nepotilor mei sau fratele meu copiilor mei). Imi puteti confirma acest lucru?
Intr-o ordine de idei similara un notar ne-a informat ca mamei ii va reveni o treime din masa succesorala iar mie si fratelui 2/3. Mi se pare nitel pe dos dar daca asa e legea, imi puteti, va rog, confirma?
Cu multumiri,
Mirela