avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Activitate Patricia1978

Activitate Patricia1978

Răspuns la discuția Cum recuperez actele copilului
Certificatul copilului ii poți face altul,poți declara ca l-ai pierdut și se da in aceeași zi.Nu poate fi dat in judecată pt ca e părinte și are dreptul sa ii dețină actele.
Copilul va fi obligat sa se întoarcă in țara ??Va mulțumesc f mult!!
Buna ziua am și eu o rugăminte la Dvs ma puteți ajuta cu un sfat???baiatul meu de 15 vine in vacanța in August și vrea sa locuiască cu mine in străinătate,Problema e ca tatăl e de acord cu vacanța dar nu e de acord cu mutatul.Custodia e in comun cu domiciliul copilului la mine in România.Daca argumentez ca copilul nu vrea sa mai vina înapoi mai sunt acuzata de răpire internațională.???Ii pot muta domiciliul din țara in străinătate prin instanța este chiar dorința copilului,el in prezent locuiește la bunica???va mulțumesc mult
Buna ziua am și eu o rugăminte la Dvs ma puteți ajuta cu un sfat???baiatul meu de 15 vine in vacanța in August și vrea sa locuiască cu mine in străinătate,Problema e ca tatăl e de acord cu vacanța dar nu e de acord cu mutatul.Custodia e in comun cu domiciliul copilului la mine in România.Daca argumentez ca copilul nu vrea sa mai vina înapoi mai sunt acuzata de răpire internațională.???Ii pot muta domiciliul din țara in străinătate prin instanța este chiar dorința copilului,el in prezent locuiește la bunica???va mulțumesc mult
Mulțumesc!!
Buna seara!Am și eu nevoie de un sfat.Baiatul meu de 13 ani se afla in țara ,eu locuiesc in strainatate ,el are domiciliul la părinții mei.Baiatul își dorește f mult sa vina in vacanța de vara.Intrucat eu am dreptul de concediul doresc sa îl iau când sunt in concediu o luna in Iulie .Pot folosi ordonanța presedentiala ?Sau pot face acțiune in instanța pentru suplinire acord ??Tatal refuza sa semneze pe motiv ca nu îl mai aduc înapoi.Rog mult dacă ma poate ajuta cineva.Am vorbit cu avocat și mi-A spus ca nu pot ca nu e urgentă.Multumesc
Buna Ziua ,am si eu o rugaminte Daca exista posibilitatea ca tatal copilului sa fie obligat sa imi predea pasaportul copilului ???
Răspuns la discuția Calatorie minor
Multumesc!
Buna Seara !!Ma aflu in urmatoarea situatie:vreau sa iau copilul la mine in vacanta in strainatate .Am dat in judecata fostul pt semnatura conform noi Legi Problema este ca dosarul Nu Se mai Judeca de 5 Luni .Ce pot face in aceasts situatie cum pot impinge dosarul de la registratura .M-Am interesat si de fiecare data il reinregistreaza .Copilul asteapta sa mearga in vacanta ce pot face ??Pot vb cu jedecatorul personal sa preia dosarul ???
Buna !Am si eu o intrebare la cazul meu :
Baiatul meu are 13 ani si vrea sa vina in vacanta la mine ,tatal nu vrea sa semneze asa ca l-am dat in judecata conform noi legi de calatorie minori in strainatate .Dosarul a fost inregistrat la tribunal in octombrie si nici acum Nu s-a stabilit termen de judecata .Dossrul apare in portal ca Se tot modifica .Care at fi cauza ca acest dosar Se tot modifica dar Nu Se stabileste o Sedinta???va multumesc !!!